LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie proti meningokokovým ochoreniam

O ochoreniach

Meningokokové ochorenia vyvolávajú baktérie – meningokoky. Inkubačná doba je krátka. Od nákazy po prvé prejavy ochorenia ubehne 1 až 8 dní. V niektorých prípadoch sa stane, že táto život ohrozujúca choroba sa prejaví a naplno rozvinie v priebehu pár hodín a stav pacienta je veľmi kritický. Nakaziť sa môžeme aj od človeka, u ktorého sa choroba neprejavila, ale je len nosičom a prenášačom choroby. Nakaziť sa môžeme aj od chorého človeka, u ktorého sa prejavili príznaky choroby. Baktérie sa prenášajú vzduchom.

Úmrtnosť na menigokoka je napriek medicínskemu pokroku veľmi vysoká. Zomrie 10 až 15 percent pacientov. Ochorenie prebieha ako otrava krvi bez zápalu mozgových blán, no najčastejšie ako kombinácia hnisavého zápalu mozgových blán s otravou krvi. Najzávažnejšia forma sa prejavuje rýchlym rozvojom ťažkého šoku s poruchou zrážania krvi, čo sa prejaví krvácaním do kože a do všetkých orgánov s ohrozením základných životných funkcií.

Očkovanie na Slovensku

Očkovanie proti meningokokom patrí medzi povinné očkovanie tam, kde sa menigokok už objavil a odporúčané je aj pre rizikové osoby pracujúce v zdravotníctve. Očkovať sa môžete dať aj na vlastnú žiadosť. Očkovanie je vhodné pre deti a dospelých žijúcich vo viacpočetných komunitách ako sú internáty, kempy a osady a u osôb s poruchami imunity. Odporúčané je aj u cestovateľov do oblastí s vysokým výskytom ochorenia.

Kedy sa očkuje proti meningokokom?

Očkujú sa osoby v riziku epidémie (vtedy očkovanie nariaďuje regionálny epidemiológ) alebo rizikové osoby. Polysacharidová vakcína (proti typu A a C) sa aplikuje osobám starším ako 18 mesiacov v jednej dávke. Dostupná je u nás aj konjugovaná vakcína (proti typom A,C,Y a W135) a indikovaná je pre osoby staršie ako 12 mesiacov. Pre dojčatá od veku 2 mesiacov je určená konjugovaná vakcína proti typu C. Očkovacie látky sa podávajú intramuskulárne (do svalu).

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.