LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie proti rotavírusovým ochoreniam

Každý rodič sa už určite stretol s pojmom rotavírusy. Vírus, ktorý sa veľmi ľahko prenáša a ktorý môže mať za následok ťažkú dehydratáciu dieťaťa. Všetko sa väčšinou skončí až liečbou v nemocnici. Rotavírusy spôsobujú závažné hnačky a dehydratáciu. Nebezpečné sú najmä u našich najmenších – dojčiat a batoliat, ktoré sú najohrozenejšie. Tieto hnačky sú zvyčajne spojené s vracaním a s horúčkou. Nakazenie rotavírusom je najčastejšou príčinou pobytu v nemocnici detí do 5 rokov. Keďže ochorenie je vysoko infekčné, je zároveň aj najčastejšou chorobou, ktorú si z nemocnice môžete priniesť, i keď ste tam boli liečení na niečo iné. Infekciu prekoná prakticky každé dieťa do 5 rokov. Riešenie je jednoduché – očkovanie.

Očkovanie na Slovensku

A v tomto prípade to vaše dieťa ani nebude bolieť, pretože očkovacia látka proti rotavírusovým ochoreniam sa podáva v kvapkách do úst. Je živou neinfekčnou vakcínou, to znamená, že obsahuje živé oslabené vírusy tejto choroby a vytvára imunitu v črevnom systéme. Chráni pred závažnou infekciou, ktorá by si  v prípade vypuknutia vyžadovala hospitalizáciu.

Kedy sa očkuje proti rotavírusom?

Deti proti rotavírusom treba chrániť čo najskôr. V prvých 6 mesiacoch života dieťaťa. Vhodné je podávanie spolu s hexavalentnou a pneumokokovou vakcínou. Očkované môžu byť aj deti s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou a predčasne narodené detičky.

Kto nemôže byť očkovaný proti rotavírusom?

 • Deti, ktoré pri predchádzajúcom očkovaní proti rotavírusom mali závažnú alergickú reakciu alebo majú zistenú závažnú alergiu na niektorú zložku vakcíny.
 • Ak by ste chceli očkovať deti so zníženou imunitou, vrodenou alebo získanou, musíte očkovanie konzultovať s odborníkom.
 • Deti so stredne závažným a závažným akútnym ochorením vrátane hnačky a zvracania nemôžete dať taktiež zaočkovať. Lekár musí počkať, kým im bude lepšie a budú v stabilizovanom stave.

Aké sú vedľajšie účinky očkovania proti rotavírusom?

 • Dojčatá môžu byť mierne podráždené.
 • Dieťa môže mať po očkovaní redšiu stolicu a zvracať. Prejavy pripomínajú ochorenie, sú však len mierne.

Neboli zistené závažné vedľajšie reakcie pri očkovaní súčasne dostupnými vakcínami proti rotavírusom. Očkované môžu byť aj deti s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou (predčasne narodené).

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

  Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

  Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


  Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.