LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu A

O ochorení

Ak vám lekár povie, že vy alebo vaše dieťa máte hepatitídu typu A, mali by ste vedieť, že ide o infekčný zápal pečene. Spôsobil ho vírus. Inkubačná doba od nákazy po vypuknutie prvých  príznakov je 15 až 50 dní. Nakaziť sa môžete naozaj všade. Chytíte kľučku v obchode, dotknete sa jedla špinavými rukami, dieťa sa chytí hračky po dieťati, ktoré je už vírusom nakazené. Vírusy hepatitídy sa dostanú zo stolice nakazeného človeka do prostredia pri nedodržaní základných hygienických štandardov. Nie nadarmo sa tejto chorobe hovorí aj choroba špinavých rúk.

Ochorenie sa prejavuje bolesťami brucha, vracaním, hnačkami a celkovými ťažkosťami ako je teplota, únava, nechutenstvo, bolesti hlavy, svalov a kĺbov. V prvých štádiách si ju môžete ľahko zmýliť s prechladnutím, či chrípkou. Postupne nastupuje žlté sfarbenie kože a očných bielkov. Pacienti majú tmavý moč a svetlú stolicu. Ojedinele a najmä u malých detí môže ochorenie prebiehať aj bez žltého sfarbenia kože. U starších jedincov a tehotných žien môže mať infekcia veľmi ťažký priebeh  a môže ohroziť aj ich život. Ochorenie je závažné najmä z dôvodu ľahkého šírenia a prechodu do miestnych epidémií.

Očkovanie na Slovensku

Očkovanie proti hepatitíde A patrí medzi povinné očkovania pre osoby, ktoré žijú v miestach, kde sa vyskytla epidémia, očkovať sa musia aj zdravotníci.

Odporúča sa osobám s chronickým pečeňovým ochorením a deťom vo veku dvoch rokov, ktoré žijú v miestach s nízkym hygienickým štandardom, bez prístupu k pitnej vode, bez odkanalizovania odpadových vôd alebo s nízkym štandardom bývania.

Očkovanie je vhodné pre deti pred nástupom do kolektívu a pre aktívnych cestovateľov do prímorských a exotických krajín.

Kto a kedy sa očkuje proti hepatitíde A?

Na Slovensku sú dostupné vakcíny špeciálne pre deti a dospelých. Deti sa očkujú od 1. roka života podľa druhu vakcíny. Základné očkovanie pozostáva z jednej dávky. Na udržanie dlhodobej ochrany pred vírusom sa odporúča podať aj druhú dávku – takzvaný booster. Dostupné sú aj kombinované vakcíny, ktorými získate ochranu nielen pred vírusom hepatitídy typu A, ale zároveň aj proti vírusu typu B. U týchto vakcín sa očkuje troma dávkami. Očkovanie sa podáva injekčne do svalu – intramuskulárne.

Kto nemôže byť očkovaný proti hepatitíde A?

  • Deti so závažnými alergickými reakciami po vakcíne alebo jej zložkách.
  • Deti so závažným akútnym ochorením sa očkujú až po vyzdravení.

Aké sú vedľajšie účinky očkovania proti hepatitíde?

Vedľajšie reakcie môžu byť rovnaké ako pri iných vakcínach.

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.