LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Môžu kortikoidy ovplyvniť účinnosť očkovania proti hepatitíde?

Štefan:

Svoju 2,5 ročnú dcéru som nechal zaočkovať proti hepatitíde (vakcína havrix) Po cca 6 mesiacoch jej bola podaná druhá dávka vakcíny. Cca 32 hodín od podania druhej dávky jej bol na základe konzultácie s lekárom podaný Rectodelt 100 mg čapík (hmotnosť dcéry 13
kg. Podaný bol 1/2 čapíka, teda 50 mg. A cca po 3,5 dňoch bol podaný ešte raz celý 100 mg čapík. Bude dané očkovanie proti hepatitíde účinné? Alebo bude treba urobiť nejaké testy na zistenie protilátok?

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, krátkodobé podávanie kortikoidov neznižuje významne imunitnú odpoveď na podávané neživé vakcíny v zmysle toho, že by spôsobilo závažné a dlhšie trvajúce potlačenie imunitnej odpovede. Imunitná odpoveď na antigény vo vakcíne sa vytvára postupne niekoľko dní a druhá dávka je posilňovacia, teda sa podáva na zabezpečenie dlhotrvajúcej ochrany pred ochorením. Neuvádzate, kvôli čomu dcérka užívala pomerne vysoké bolusové dávky kortikoidov. Vyšetrenie koncentrácie špecifických IgG protilátok proti vírusu hepatitídy A sa dá zrealizovať v bežných laboratóriách.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.