LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Aké môžu byť následky, ak sa dieťa zaočkuje v čase infekcie? Dá sa zistiť prítomnosť vírusu v tele pred očkovaním?

Lucia

Dobrý deň. Žijem v Anglicku a moja skoro 3-ročná dcéra dostala list s termínom na očkovanie MMR (povinné očkovania má na SK). Toto MMR som odmietla s tým, že bude možno očkovaná touto vakcínou na SK. Ale poďme k veci, dcéra mala byť očkovaná MMR-kou, ale pred tým bola v styku s ovčími kiahňami, o ktorých som nevedela (v škôlke), rozdiel medzi očkovaním a prepuknutím choroby bol 5 dní. Chcem sa len spýtať, aké následky by to malo, ak by som ju dala zaočkovať, keď už bola infikovaná kiahňami? A druhá otázka, dá sa pred akýmkoľvek očkovaním zistiť, napr. z krvi, či je, alebo nie je nejaký vírus v tele? Ďakujem za odpoveď.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, na túto otázku Vám môžem odpovedať čisto teoreticky. Imunitný systém zdravého dieťaťa je vybavený na to, aby zvládal odpovedať na viaceré antigény, denne to aj tak robí. V prípade, ak ochorie na nejakú infekciu, tak samozrejme musí zmobilizovať zložky nešpecifickej aj špecifickej imunity, aby danú infekciu zvládol. Tak tomu bolo aj v prípade kiahní u Vášho dieťaťa, teda infekcia prebehla asi štandardne, teda s pomnožením vírusov, následne s klinickými prejavmi (horúčka, výsev vyrážok na koži, slizniciach, zápalové zmeny v niektorých orgánoch). Ak by sa v tom čase (alebo predtým, ako uvádzate tých 5 dní) podala vakcína MMR, tak by sa do tela dieťaťa dostalo viac druhov vírusov. Ale boli by to oslabené, teda neinfekčné vírusy osýpok, rubeoly a mumpsu, ktoré by nevyvolali infekciu, ale zároveň aj divé infekčné vírusy ovčích kiahní, ktoré by infekciu kiahní vyvolali. Takže dieťa by si vytvorilo postupne protilátky proti osýpkam, mumpsu a rubeole a prekonalo by ovčie kiahne. Podobný „scenár“ je napríklad po očkovaní štvorzložkovou vakcínou proti MMR a kiahňam, akurát s tým rozdielom, že k ochoreniu nedôjde. Konkrétne som mala napríklad dieťa, ktoré bolo zaočkované živou vakcínou proti TBC tiež v inkubačnej dobe kiahní, teda 2. deň po očkovaní došlo k výstupu teploty a výsevu kiahňových vyrážok. Zvládla to bez problémov, aj keď sme sa obávali, či nebude mať ťažší priebeh kiahní. Imunitný systém detí bez závažnej poruchy imunity má naozaj veľmi veľkú kapacitu, inak by sme ako živočíšny druh už dávno vymreli. Ak si predstavíme, koľko máme v sebe baktérii a s koľkými mikroorganizmami sa denne stretávame. Píšete, že má dcérka očkovania v SR, tak to by mala mať podanú už jednu dávku MMR vo veku 15. – 18. mesiacov. K druhej otázke: Pred očkovaním sa bežne nedá zistiť prítomnosť vírusov, teoreticky je to možné, ale to sú špeciálne a drahé (skôr výskumné) PCR metodiky na dôkaz prítomnosti genetického materiálu mikroorganizmov. Štandardne sa na dôkaz infekcie používajú nepriame metódy, teda dôkaz prítomnosti špecifických protilátok IgM, ktoré sú prítomné ale až v čase prejavu infekcie, teda keď už ochorenie prebieha a týmito sérologickými vyšetreniami sa len potvrdí diagnóza.

 

 

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.