LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Aké sú nežiaduce účinky a účinnosť MMR vakcíny?

Vilma:

Dobrý deň, chcela by som poznať vedľajšie účinky MMR očkovania, ktoré sa vykonáva v 15. až 18. mesiaci veku dieťaťa. V Sprievodcovi očkovaním som našla informáciu o tom, že “viac ako 95 % detí po očkovaní získava imunitu, ktorá vytvára ochranu proti ochoreniu prakticky na celý život”. Rada by som vedela, čo znamená “prakticky na celý život”, a či sú tieto tvrdenia podložené nejakými dostupnými vedeckými štúdiami. Ďakujem.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, žiadna vakcína nie je účinná na 100 %. V praxi to znamená, že ani MMR vakcína nechráni úplne všetky deti pred vznikom infekcie. Dôvodov je viac. Vakcína obsahuje určité antigény, ktoré sú zároveň imunogény, teda majú schopnosť navodiť imunitnú odpoveď organizmu v zmysle stimulácie nešpecifickej imunitnej odpovede, ale predovšetkým v zmysle stimulácie špecifickej imunity, teda tvorbu protilátok, vytváraním bunkovej odpovede a imunitnej pamäte. Imunogenita vakcíny sa sleduje v štúdiách ešte pred uvedením na trh, ale aj potom neskôr. Predpokladá sa, že miera sérokonverzie (jednoduchšie povedané: zmena z negatívneho na pozitívny nález protilátok) je zvyčajne indikátorom ochrany pred infekciou. Platí to pri ochrane pred osýpkami, rubeolou. Účinnosť vakcíny však môže byť nižšia ako miera sérokonverzie pri mumpse (parotitíde). Po prvej dávke MMR vakcíny sa napríklad udáva, že iba 94,4 % detí odpovedá tvorbou protilátok proti mumpsu. V tomto prípade sa predpokladá, že na ochranu sú potrebné vyššie hladiny neutralizujúcich protilátok, najmä pri rôznych kmeňoch vakcinálnych vírusov používaných v jednotlivých druhoch vakcín, ale aj iné faktory. Teda aj u očkovaných jedincov sa môže vyskytnúť ochorenie, vo všeobecnosti má však miernejší priebeh. Účinnosť MMR vakcíny môže byť nižšia aj u pacientov s rôznymi poruchami imunity, u ktorých nemusí očkovanie dostatočne chrániť pred vznikom ochorenia. U nich sa odporúča špeciálny režim, ak nemajú napríklad aj kontraindikáciu podania tejto vakcíny. Vedľajšie účinky po podaní MMR vakcíny možno rozdeliť v rámci očakávaných reakcií na niekoľko skupín, ktoré sa odlišujú svojou frekvenciou a závažnosťou. Najčastejšie sa vyskytuje výsev exantému od cca 5. – 8. dňa po podaní vakcíny, ktorý sám vymizne a nezaťažuje dieťa, a ani nie je prejavom infekčnosti dieťaťa. Vyskytujú sa veľmi zriedkavo aj imúnne trombocytopénie (pokles krvných doštičiek), ktoré sa prejavujú krvácaním, tieto stavy sa ale vyskytujú častejšie po prirodzených infekciách než po podaní vakcín alebo aj po určitých vírusových infekciách.

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.