Najčastejšie hľadané otázky
- Domov >
Aké sú reakcie po očkovaní proti tetanu? Boli hlásené aj vedľajšie účinky ako ochrnutie? Je lepšie dať sa alebo nedať preočkovať po 15 rokoch?
Renáta:
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aké sú reakcie po zaočkovaní proti tetanu, či sú hlásené aj vedľajšie účinky ako napríklad ochrnutie alebo niečo podobné. A čo je lepšie, nedať sa preočkovať po 15 rokoch alebo sa dať. Ďakujem a poprosím o odpoveď do mojej mailovej schránky.
MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:
Dobrý deň prajem, očakávané vedľajšie príhody po očkovaní proti tetanu sú viaceré, najčastejšie sa vyskytuje lokálna bolestivosť a lokálne kožné reakcie. Ochrnutie v zmysle Guillain-Barrého syndrómu je veľmi zriedkavá vedľajšia príhoda a vyskytuje sa častejšie v súvislosti s infekčnými vírusovými ochoreniami. Preočkovanie dospelých je každých 15 rokov, čo nie je často. Manažment pacienta po poranení a kontaminácii rany je viazaný na interval od posledného preočkovania. Za posledných 15 rokov boli u nás hlásené 4 úmrtia na tetanus a to u osôb, ktoré mali vysoký vek (nad 70 rokov) a nemali záznam o poslednom preočkovaní, teda bolo určite veľmi dávno, pred niekoľkými desiatkami rokov.