LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Ako je to s hradením 13-valentnej vakcíny proti pneumokokom a kedy sa podáva?

Sofi:

Doktorka mi predpísala recept na tú pneumokokovú vakcínu – tú novšiu 13-ku a vravela, mi že očkovať treba prísť v 9. mesiaci dieťaťa. Ale čo čítam na nete, tak sa očkuje až v 11. mesiaci. No a dala som ju vybrať mamine, a že sa na ňu dopláca okolo 84 eur. Na obidve.  A zasa čítam, že je hradená poisťovňou. Tak mi to prosím vysvetlite.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková:

Od 1.7.2010 je nová 13-valentná pneumokoková vakcína plne hradená zdravotnými poisťovňami pre povinné očkovanie dojčiat, teda vo veku 3, 5 a 11-12 mesiacov. Celkovo sú plne hradené 3 dávky tejto vakcíny. Neviem, prečo pani doktorka chcela očkovať v 9. mesiaci veku, keď je to mimo očkovacieho kalendára. Doplatok za vakcínu nie je pre povinné očkovanie žiaden. Zároveň maximálna cena jednej vakcíny podľa platnej kategorizácie je cca 56 eur, takže cena, ktorú povedali Vašej mame v lekárni, nie je reálna.

Pokiaľ ste aj začali očkovanie 7-valentnou vakcínou, môžete plynule pokračovať 13-valentnou, ale v uvedenom veku. Zhrniem to: potrebné je dodržať 3 dávky pneumokokovej vakcíny a v príslušných mesiacoch, ako ste aj Vy sama našli na internete. Poraďte sa s Vašou pani doktorkou, pravdepodobne došlo niekde k omylu.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.