LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Ako očkovať, ak máme zvýšené pečeňové testy?

Katarína:

Dobrý deň, poprosila by som o radu MUDr. Ingrid Urbančíkovú. Prosím Vás, môj 10 mes. syn má trojnásobne zvýšené pečeňové testy -od 6.mesiaca (zvýšené vyšetrenia z krvi sú v poriadku, žiadne lieky neužíval, ani ja). Je to kontraindikáciou na očkovanie (doteraz nebol očkovaný)? Ja ho nechcem dať očkovať, pokiaľ nebude v úplnom poriadku, ale gastroenterológ ma do toho tlačí. Moja ďalšia otázka je, či nie je možné očkovať  ročné dieťa len proti tetanu, záškrtu, polio a čiernemu kašľu.  Nepáči sa mi očkovanie proti hepatitíde B u tak malého dieťaťa. Prosím Vás,  aký je postup očkovania, keď sa začína v jednom roku? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

 

MUDr. Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, je mi ťažko odpovedať, pokiaľ nevidím všetky výsledky a ani dieťa. Neviem, ako uzavrel tento stav gastroenterológ, či je to skôr postinfekčná záležitosť alebo naopak neinfekčná etiológia. Možností je veľmi veľa, môžu byť príčinou aj dedičné choroby svalov, metabolické ochorenia a podobne. V každom prípade niektoré patologické laboratórne nálezy, ktoré nekorelujú s klinickými ťažkosťami, nie sú priamo kontraindikáciou na očkovanie. Samozrejme majú sa zrealizovať všetky vyšetrenia na potvrdenie diagnózy. Úprava laboratórnych hodnôt súvisí z pohľadu času aj s tým, čo bolo príčinou poškodenia pečeňových buniek. Pečeň je ale orgán, ktorý je doslova metabolickou ale aj energetickou „továrňou“. Podieľa sa nielen na tvorbe mnohých stavebných súčastí tela ale aj na degradácii mnohých produktov, pretože sa v pečeni metabolizujú. Očkovacie látky svojim zložením nezaťažujú primárne tento orgán a už vôbec nie vo zvýšenej miere. Z toho dôvodu, ak je vylúčené závažné infekčné ochorenie alebo iné progredujúce ochorenie, tak nie je dôvod na odklad očkovania. Naopak, v prípade získania niektorých infekcií bude pečeň skôr zaťažená tým, že musí metabolizovať rôzne lieky, antibiotiká a podobne. Ohľadne očkovania proti hepatitíde B ste mi položili zaujímavú otázku. Na jednej strane má Váš synček hepatopatiu, teda následky po nejakom poškodení pečene a na druhej strane Vy nechcete dať očkovať svoje dieťa proti vírusovej hepatitíde B, pričom vírusy vedia tak zásadne poškodiť pečeň a spôsobiť chronický zápal, ktorý môže prejsť do fibrózy, cirhózy až následne do karcinómu pečene. Práve všetci pacienti s hepatopatiami sú prednostne indikovaní na očkovanie proti hepatitíde B, ale aj proti hepatitíde A, aby sa znížilo riziko toho, že by poškodené bunky pečene boli ešte viac poškodené vírusmi. Napríklad aj po transplantácii pečene sa prednostne očkujú deti základnými očkovaniami, vrátane očkovania proti hepatitíde B a A. Odhadnúť riziko nákazy je veľmi ťažké, aj keď vzhľadom na spôsob prenosu vírusov hepatitídy B sa predpokladá, že je riziko menšie ako pri hepatitíde A, ale aj napriek tomu k nákaze dochádza. Aj napriek vysokej zaočkovanosti populácie a najmä detí a adolescentov, máme ročne zopár prípadov infekcie.

V prípade, že sa dieťa začne očkovať neskôr, tak sa realizuje očkovanie hexavakcínou v 3 dávkach v odstupoch ako pri základnom očkovaní. V prípade očkovania proti pneumokokovým inváznym ochoreniam je možné podať už iba dve dávky vakcíny, z pohľadu veku dieťaťa nad 1 rok. Následne medzi 15.- 18.mesiacom sa riadne majú zaočkovať proti MMR, spravidla to vyjde medzi 2. a 3.dávkou hexavakcíny. S pozdravom.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.