Najčastejšie hľadané otázky
- Domov >
Ako očkovať, ak sa v rodine vyskytli ťažké autoimunitné ochorenia?
Ľubica:
Dobrý deň, chcem sa na vás obrátiť s prosbou – náš 3 mesačný synček by mal by teraz zaočkovaný, ale váhame pre ťažké autoimunitné ochorenia, ktoré sa v našej rodine vyskytujú u 3 ľudí- refraktérnu anémiu, alebo myelodysplastický syndróm, ďalej reumatoidnú artritídu, a tretiu presne neviem, ale ťažké problémy so vstrebávaním
železa – sideropenické. Viaceré zdroje uvádzajú, že povinné očkovania môžu byť spúšťačom autoimunitného ochorenia. Chcem sa poradiť, či je dieťa v takomto prípade vhodné očkovať a aké sú možné riziká? Prípadne na akého lekára -odborníka sa máme obrátiť o bližšie info.
Ďakujem pekne.
Prof. MUDr. Svetozar Dluholucký, CSc.:
Rodinný výskyt autoimúnnych ochorení nepatrí medzi rizikové faktory pri Očkovaní. Žiadna vakcína nemá takúto kontraindikáciu a ani exaktné štúdie nepreukázali, že by očkovanie bolo v príčinnej súvislosti so vznikom autoimúnnych ochorení. Vertikálne – z matky na dieťa – je možné preniesť cez placentu autoimúnne protilátky, ak matka trpí napr. na systémový lupus (SLE). U novorodenca sa objavia niektoré symptómy tejto choroby a nájdu sa protilátky SLE prenesené od matky. Do cca 6 týždňov protilátky vymiznú a dieťa je zdravé. To len pre ilustráciu, pretože dieťa v prvom roku má ešte ” naivný” imunitný systém a autoimúnne ochorenia sú skôr raritné – ako aj možnosť navodenia takejto reakcie očkovaním. Takže je možné bez obáv očkovať. Neočkované dieťa je po celý jeho život v riziku nielen získania závažných infekčných ochorení, ale tieto môžu navodiť nežiaducu imunitnú reakciu. Známy je napr. vzťah osýpok k nefróze, aj imunosupresii. Samozrejme – nikdy nikto nemôže vylúčiť, že sa u dieťaťa v budúcnosti vyvinie autoimúnne ochorenie. Preto Vám odporúčam vyžiadať si u lekára Vášho synčeka odporúčanie na imunologické vyšetrenie, včítane genetického ( sy. fragilných chormozómov, HLA systém). Na základe týchto vyšetrení bude možné prijať individuálne odporučenie.