Najčastejšie hľadané otázky
- Domov >
Čo mám urobiť, ak nechcem podstúpiť riziko nežiaducich účinkov hexavalentnej vakcíny?
Miriam:
Mám niekoľko otázok ohľadom hexy. Keď je v kontraindikáciách uvedená alergia na ktorúkoľvek zložku vakcíny, kto vyšetrí moje bábo, či nemá alergiu? Ďalej, kde zistím všetky zložky tejto vakcíny (aj nepísané v príbalovom letáku), keďže nie je vyčerpávajúci a nechcem riskovať trebárs anafylaktický šok? Existujú na to testy, ak áno, aké? Ak nechcem podstúpiť riziko nežiaducich účinkov, čo mám urobiť?
MUDr. Ingrid Urbančíková:
Alergia je ako kontraindikácia uvedená pri všetkých liečivách, nielen pri vakcínach, dokonca aj pri dietetikách alebo iných zdravotníckych materiáloch. Anafylaktický šok v súvislosti s podávaním vakcín je extrémne vzácna príhoda. Ja sama som za svoje pôsobenie v špecializovanej ambulancii nevidela ani jeden prípad po očkovaní, na rozdiel od anafylaktického šoku po antibiotikách alebo antipyretikách, iných liekoch alebo diagnostikách. Keďže spolupracujem aj s kolegami z iných krajín, iba jeden kolega mal takúto príhodu na ambulancii, ale u pacientky s alergiou na viaceré lieky a potraviny. Ja som očkovala deti aj s anafylaxiou napríklad na kontrastné látky alebo lokálne anestetiká a očkovanie sme zvládli bez problémov, v ich prípade však s premedikáciou a iba v rámci hospitalizácie. Pri každom podaní akéhokoľvek lieku sa s možnosťou anafylaxie ráta. Z dôvodu možnosti výskytu (aj keď vzácneho) tejto reakcie po podaní vakcíny sa preventívne realizujú opatrenia. Po každom očkovaní musí byť očkovaná osoba 30 minút pod dohľadom lekára, ktorý vie v prípade anafylaxie podať príslušné lieky.
Všeobecne sa neodporúča testovať malé dojčatá na rôzne alergie, pretože ani výsledky týchto testov nie sú celkom presné. Zloženie očkovacích látok vie úplne presne výrobca očkovacej látky, avšak zloženie v príbalovom letáku zahŕňa v podstate všetky dôležité zložky a najmä ich množstvo. Príbalový leták nemá užívateľa lieku vystrašiť, len upozorniť, čo je možné očakávať, aby o tom dopredu vedel. Musia tam byť uvedené všetky reakcie, ktoré sa počas používania tohto liečiva (niekedy sú to aj desiatky rokov) vyskytli, preto je určite možná aj časová náhoda podania liečiva a reakcie, ale musí to byť v letáku uvedené.
Váš očkujúci lekár je povinný Vás o reakciách po očkovaní informovať, rovnako aj o tom, čo robiť v takom prípade. Niektoré reakcie po očkovaní sú fyziologické, predstavujú prirodzenú odpoveď organizmu na cudzorodý antigén.
Z Vašich otázok cítim strach a obavy z očkovania, čo je pochopiteľné pre Vás ako pre mamu. V súčasnosti rôzne “dôveryhodné mediálne a internetové zdroje” prekrúcajú rôzne informácie v zmysle honby za senzáciou a robia z očkovania strašiaka. Nepripúšťajú následky po infekčných ochoreniach , dokonca ani ich výskyt v minulosti. Paradoxne aj to je daň za celoplošné očkovanie, za lepšiu hygienu a zdravotníctvo, že ľudia prestali mať rešpekt pred chorobami a prírodou ako takou. Ja tvrdím, že informácie sú vhodné iba pre tých, ktorí im rozumejú a vedia ich interpretovať. Pripúšťam aj to, že možno, ak by som nebola lekár, nemala atestáciu z infektológie a nevenovala sa vakcinológii toľko rokov, možno by som tiež mala sem-tam obavy po toľkých laických informáciach. Našťastie mám zdravý nadhľad, aby som vedela zhodnotiť benefit z očkovania, aj s prípadným výskytom reakcií v porovnaní s rizikom, že ochoriem na niektorú závažnú infekciu.
Zásady pred očkovaním nájdete aj tu na Sprievodcovi očkovaním. Rozhodne sa informujte u Vašej pani doktorky o možných reakciách po očkovaní, prípadne aj v tejto poradni. Ak je Vaše dieťatko zdravé, nie je potrebné podávať preventívne žiadne lieky pred očkovaním. Verím, že očkovanie zvládnete bez problémov a pošlete o tom informáciu.