LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Čo robiť, keď má syn opakovane vo výteroch pneumokoka?

Jana:

Dobrý deň, pán Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc. Potrebujem od Vás radu, môj syn Samko začal chodiť do jasiel od dvoch rokov, po niekoľkých dňoch dostal nádchu, bol celý zahlienený, do rána zvracal, mal horúčky, z výterov nosa zistili str. pneumokok a od vtedy sa to s nami takto vlečie. Neustále ho trápia soplíky (zeleno-žlté), neustále je preliečovaný Unifloxom, Pamyconom a ATB. V škôlke je dva, tri dni a potom 2 – 3 týždne doma. Mal aj zápal stredného ucha. Na ORL vyšetrení zistili zväčšenú nosnú mandlu, vyberali mu ju ako trojročnému. Kým bol doma dva mesiace, bol pokoj, problémy ustúpili, kašeľ ustúpil, hnisavé sople či chrápanie v noci tiež ustúpilo, ale akonáhle nastúpil pred tromi týždňami do škôlky, problémy sa vrátili. Opäť soplíky (zeleno-žlté), opäť Uniflox a opäť z výteru nosa str. pneumokok. Poraďte mi, prosím, čo robiť. Myslela som si, že vybratím nosnej mandle sa vyberie i ložisko baktérií i pneumokok a vidím, že to vôbec nepomohlo a že i naďalej máme zeleno-žlté soplíky a pneumokoka. Ďakujem za Vaše odborné rady a pomoc.

 

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.:

Vážená pani Jana, problémy so svojim synčekom, ktoré uvádzate, a ktoré sú viazané na návštevu škôlky, má veľmi veľa rodičov (aj detí). Súvisí to s pobytom v kolektíve detí, ktoré prídu do škôlky veľmi často nachladnuté, s kašľom a v uzatvorených priestoroch sa infekcia ľahko prenáša. Aj vírusová, aj napríklad pneumokoky – v kolektívoch može mať v nosohltane pneumokoka až 30 % detí. Neznamená to, že tento pneumokok spôsobuje ochorenie – často sú to nezávažné, tzv. nosičské kmene, sérotypy nespôsobujúce choroby. O to častejšie, čím je dieťa kvalitnejšie (plne) zaočkované proti pneumokokom v dojčenskom veku. Aj tam sú dva typy vakcín – desať a trinásť valentné a ak je dieťa zaočkované tou preplácanou “desiatkou”, môžu choroby spôsobovať pneumokoky sérotypov neobsiahnutých vo vakcíne desaťvalentnej. To je častá situácia. K ochoreniam bezosporu prispela aj zväčšená nosová mandľa a jej vybratie bolo plne namieste. Neznamená to však, že sa tým odstráni nosičstvo pneumokoka. Ten pretrváva v sliznici, ale mal by byť dobre zvládnuteľný preliečením podľa jeho citlivosti na antibiotiká. Toľko k princípom. No a konkrétne – čo ďalej? Každopádne je potrebné zistiť, či je prítomný pneumokok aj vtedy, keď je synček zdravý – kontrolný výter. Ak áno, aká je jeho citlivosť na antibiotiká. Samozrejme, určite ho netreba preliečovať, ak je syn v poriadku. Ak ochorie, treba zistiť, či je pôvodca ochorenia vírus alebo baktéria – klinické vyšetrenie spolu s krvným obrazom a CRP. Podľa toho nasadiť (alebo nenasadiť) antibiotikum podľa zistenej citlivosti a dostatočne preliečiť. Na zváženie v období medzi chorobami stojí podanie liekov pôsobiacich na sliznicovú imunitu, resp. celkový imunomodulátor. A túto slizničnú “náchylnosť” na opakované choroby účinne zvláda liečba v jaskyni – speleoterapia.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.