LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Čo s vriedkom po očkovaní?

Jana:

Dobrý deň, moju 5-mesačnú dcérku očkovali ako novorodeniatko v nemocnici proti tetanu. Očkovanie sa zrejme prijalo, no ostal jej vredík po pichnutí a teraz v 5. mesiaci jej praskol, vytiekol z neho hnis, prosím Vás, chcem sa spýtať čo robiť ďalej, nechať vredík nech sám úplne vymizne,alebo mu nejako pomôcť, navštíviť lekára, prosím Vás ako postupovať. Môžu sa objaviť ešte nejaké vedľajšie účinky?

 

MUDr. Pavol Šimurka:

To očkovanie ako novorodenca bolo pravdepodobne proti tuberkulóze. Reakcia je známkou dobrej imunitnej odpovede a niekedy to môžu byť aj reakcie typu “vredíka” mesiace od očkovania. Ak sa obsah uvoľnil, tak s miestom netreba nič robiť, len ošetriť kožu bežnými prostriedkami. Lekára stačí o tom informovať pri najbližšej návšteve v rámci preventívnej prehliadky. Navštíviť len vtedy, ak by sa stav opakoval. V takom neskorom období už iné vedľajšie účinky (zväčšenie lymfatickej uzliny) sú nepravdepodobné.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.