Najčastejšie hľadané otázky
- Domov >
Dajú sa na požiadanie u pediatra zistiť z krvi “protilátky” proti chorobám?
Ján:
Dajú sa na požiadanie u pediatra zistiť z krvi “protilátky” proti chorobám, ktoré sa očkujú. Nie je mi totiž jasné, či sa zisťujú všetky choroby zvlášť (osýpky, tuberkulóza, mumps, pneumokoky… proste všetky). Ako sa to vyhodnocuje, keď si niekto vytvorí protilátky a niekto nie. Pretože ak majú moje deti protilátky proti daným chorobám, očkovanie vzhľadom k nežiadúcim účinkom stráca význam a nemienim ich riskovať.
MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:
Dali ste mi teda poriadne ťažkú otázku, nie tak z hľadiska odborného ale najmä z hľadiska rozsahu potreby vysvetlenia zložitého procesu imunitnej odpovede. Problematika imunitnej odpovede na očkovanie alebo infekciu nie je taká jednoduchá, teda nespočíva iba v tvorbe alebo prítomnosti protilátok. Je to len jedna cesta imunitnej odpovede, pritom svoj význam má aj bunková imunita a rovnako aj imunitná pamäť sprostredkovaná tzv. pamäťovými lymfocytmi, nešpecifická imunita atď. Všetky tieto mechanizmy sa podieľajú na výslednej imunitnej odpovedi na antigén a rozsah alebo prevaha tej ktorej imunitnej odpovede závisí od typu antigénu. Po očkovaní proti TBC nevznikajú priamo detekovateľné protilátky, na imunitnej odpovedi sa podieľajú prevažne bunky imunitného systému (makrofágy). Protilátky proti TBC sa teda nedajú zistiť priamo meraním z krvi, ale realizuje sa tzv. tuberkulínový test ako kožná reakcia neskorej precitlivelosti . Komerčné sety na vyšetrovanie protilátok u niektorých chorôb nie sú vhodné na dôkaz postvakcinačnej imunity (po očkovaní), ale iba ako dôkaz po prekonanom ochorení. Jednotlivé protilátky nepretrvávajú po prekonaní jednotlivých chorôb alebo očkovaní vždy rovnako dlho, závisí to (ako som už vyššie písala) od typu antigénu (alebo typu choroby – bakteriálna, vírusová, intracelulárne mikroorganizmy..atď), ktoré potom rozdielne aktivujú imunitný systém. Je to pomerne zložitý a najmä prepojený proces. Vášmu dieťaťu môžu vyšetriť kvalitatívne aj kvantitatívne (teda hladiny) protilátok proti rôznym chorobám – samozrejme samostatne. Napríklad proti tetanickému, difterickému toxínu, proti osýpkam, mumpsu a rubeole – ktoré môžu byť anamnesticky pozitívne po očkovaní alebo preočkovaní (neviem koľko rokov má Vaše dieťa). Tieto ochorenia pravdepodobne Vaše dieťa neprekonalo. Proti pneumokokom Vám vyšetria celkové IgG protilátky,nie pre každý sérotyp zvlášť. Avšak neviem, žeby takéto vyšetrenie bolo rutinné a už vôbec nie aby bolo na požiadanie pacienta preplácané zdravotnou poisťovňou. Rovnako aj hladiny protilátok proti hemofilom sa vyšetrujú v referenčných centrách, v presne indikovaných prípadoch.
Musím tiež pripomenúť, že ak sa aj detekujú hladiny protilátok, neznamená to, že budú pretrvávať celý život po všetkých očkovaniach, preto sú potrebné preočkovania v určitých intervaloch. Po niektorých očkovaniach je dominantná bunková odpoveď , ktorá sa rutinne nevyšetruje. Takže ak máte záujem o takéto vyšetrenia , dajú sa realizovať na vyžiadanie, treba konzultovať príslušné laboratórium na čo majú dostupné sety, pravdepodobne všetky vyšetrenia nebudú hradené zo zdravotného poistenia a výsledky je potrebné konfrontovať vo vzťahu časového intervalu od očkovania. Ale nezabudnite, že o pár rokov môžu byť hladiny protilátok aj nedetekovateľné, môžu alebo nemusia ostať pamäťové bunky, u niektorých ochorení je imunitná pamäť dlhodobá , u iných iba krátka. Z toho dôvodu Vám vyšetrenie prítomnosti protilátok dnes nezaručí, že ich bude mať dieťa aj o pár rokov, pokiaľ sa nebudú podávať booster dávky.