LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Druhá dávka vakcinácie proti ovčím kiahniam

Vladimír:
Môj syn bol očkovaný vakcínou VARIVAX /ovčie kiahne/. Dostal jednu dávku ako 3 ročný. Druhú sme mali dať za 3 mesiace len syn bol chorý, tak druhu dávku nedostal v termíne. Keď sme sa pýtali kedy dáme druhú dávku, bolo nám povedané, že už druhú netreba dávať, lebo druhá sa musí podať do pol roka. Dnes pri preventívke nám bolo povedané, že treba preočkovať dieťa, aj keď už ubehlo  2,5 roka. Tak neviem ci treba preočkovať, alebo nie? Ak áno, tak stačí jedna dávka, či musia byt dve dávky. Syn ma 6 rokov, v škôlke mali kiahne ale on ich nedostal. Alebo urobiť krvný obraz, či má protilátky?

Doc. MUDr. Ingrid Urbančíková, PhD., MPH:

Všeobecné odporúčanie je podať 2 dávky očkovacej látky proti ovčím kiahňam na dosiahnutie dlhodobej ochrany. Už aj jedna dávka je pomerne dobre imunogénna. Optimálne je očkovať v odporúčaných intervaloch, avšak ak sa predĺži interval medzi dávkami, tak je odporúčané podať iba chýbajúcu dávku a netreba začať očkovanie odznova. Takže na základe tohto odporúčania je vhodné podať Vášmu synovi jednu dávku vakcíny a netreba nič iné riešiť.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.