LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Dve vakcíny v jeden deň

Mária:

Plánujeme očkovanie proti meningokokom u 4 mesačného dieťaťa, je možné podať vakcínu Bexsero , aj vakcínu Nimenrix súčasne v jeden deň ? Ako by ste vy postupovali, ak má mamička záujem o očkovanie obidvoma vakcínami?

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Teoreticky je možné podať obe vakcíny v jeden deň, keďže ide o neživé vakcíny. Z pohľadu imunogenity a účinnosti vakcín je to úplne v poriadku, ide skôr o to, aby nebola vyššia reaktogenita pri súčasnom podaní oboch vakcín (vyšší výskyt vedľajších príhod po očkovaní), ktoré sa však ale nemusia objaviť, lebo je to veľmi individuálne. Ak by ste vakcíny nepodali naraz, tak vzhľadom na vyšší výskyt ochorení spôsobených meningokokmi séroskupiny B v tejto vekovej kategórii u nás, by som uprednostnila začať očkovanie Bexserom .  A po druhom základnom povinnom očkovaní (hexavakcínou a pneumokokovou vakcínou) by som odporúčala začať očkovať Nimenrixom. Samozrejme s dodržaním všetkých odstupov medzi jednotlivými dávkami týchto vakcín.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.