LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Je bolesť ruky po očkovaní proti tetanu bežná?

Andrea:

Dala som si pichnúť tetanovku 23.6.2010 a hrozne ma bolí ruka na dotyk a tŕpnu mi až prsty. Je to normálna reakcia? Ddnes som bola u doktorky a povedala, že každý organizmus má iné reakcie, že je to v poriadku a mám si na to dať studený obklad.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková:

Po preočkovaní proti tetanu zvyknú byť zvýraznené lokálne ťažkosti, kde patrí aj výrazná bolestivosť v mieste vpichu, prípadne aj v časti končatiny. Bolestivosť je individuálna, u niekoho je sprevádzaná aj začervenaním alebo opuchom, u niekoho len spontánnou bolestivosťou, prípadne obmedzením hybnosti alebo tŕpnutím, mravenčením v končatine. Prítomnosť týchto ťažkostí sa vysvetľuje pretvávaním vyšších hladín protilátok u niektorých jedincov, ktorí potom majú popisované reakcie po očkovaní. Uvedené reakcie sú po očkovaní proti tetanu pomerne časté, majú odoznieť spontánne, prípadne po krátkodobom užívaní liekov proti bolesti. Očkovacia látka obsahuje toxín baktérií (tetanospazmín), ktorý je zbavený neurotoxických vlastností, ale zachováva si schopnosť tvoriť špecifické protilátky na ochranu pred veľmi bolestivým a život ohrozujúcim ochorením – tetanom.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.