LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Je lepšie dať dcéru zaočkovať povinnou vakcínou MMR a k tomu pridať aj kiahne?

Táňa:

Dcéra má síce len 9 mesiacov, čiže máme pred sebou očkovanie ešte v 11. mesiaci, no mňa by už teraz zaujímalo očkovanie MMR. Neviem sa rozhodnúť, či je lepšie dať dcéru zaočkovať len povinnou vakcínou alebo k tomu pridať aj kiahne. Z kiahní mám totiž veľký strach, nakoľko môj 7 ročný syn ich ešte nemal. Už pred predchádzajúcimi očkovaniami som tŕpla, či ich nedonesie zo školy. Akurát v tom čase totiž prišiel s tým, že spolužiačka mala kiahne (no vraj ona bola očkovaná, takže to asi nebolo také nákazlivé, lebo syn ich vtedy nedostal). Ale mala som neskutočný strach, že dcéra v čase očkovania už bude nakazená a že budú z toho komplikácie. Na druhej strane som zase čítala, že lepšie je, keď ich dieťa prekoná prirodzene, lebo vraj tým očkovaním sa získa imunita len na pár rokov. Že po očkovani je väčšia pravdepodobnosť pásového oparu v neskoršom veku. Tak neviem. Dcéra mala po TBC problémy, dlhšie jej hnisalo ramienko, a keďže je to živá vakcína, neviem, či môžu byť tiež vážnejšie komplikácie. Je teda lepšie očkovať vakcínou bez kiahní? A ešte by ma zaujímalo, či ste sa stretli s prípadom, že dieťa v čase očkovania MMR príp. aj inými vakcínami už bolo nakazené kiahňami, pričom rodičia o tom nevedeli a bolo zaočkované. Môže to mať potom vážne následky? Dcéra inak nebýva chorá, zatiaľ sme nemali žiadne zdravotné problémy, okrem toho hnisajúceho ramienka.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Z infektologického hľadiska je lepšie, ak dieťa prekoná vírusovú infekciu, ktorá prináša doživotnú imunitu. Dôležité je ale to, aby dieťa prekonalo infekciu bez komplikácií a doživotných následkov. V prípade, ak je hospitalizované dieťa so závažnými komplikáciami kiahní, v tom prípade to také jednoznačné ohľadne prekonávania prirodzenej infekcie nie je. Očkovaním sa predchádza v prvom rade vzniku ťažko prebiehajúcich kiahní s komplikáciami. Žiadna očkovacia látka nie je účinná na 100%, ale sú situácie, že aj kiahne môže dieťa dostať 2x, o tom sa už vo verejnosti nevie. Na druhej strane u jedincov, ktorí boli očkovaní a predsa u nich prepukla prirodzená infekcia, tak bol priebeh ochorenia mierny, krátkotrvajúci a hlavne bez komplikácií. Pravdepodobnosť výskytu pásového oparu nie je jednoznačne vyššia u očkovaných oproti neočkovaným. Výskyt pásového oparu je viazaný na úplne iné mechanizmy aktivácie latentne prežívajúcich vírusov v bunkách zadných rohov miechy. Nebolo potvrdené, že vakcinálne vírusy sa aktivujú viac než tie prirodzené, tzv. divé vírusy. V prípade expozície vírusom kiahní (ak je dieťa v kontakte s chorou osobou) a v tom čase sa zaočkuje hocijakou inou vakcínou (najmä neživou) , tak nie je prítomné zvýšené riziko komplikácií alebo reakcií, ak sa jedná o zdravé dieťa s neporušenou imunitou. Pričom komplikácie po kiahňach sa často vyskytujú aj u zdravých jedincov, ktorí nemajú imunodeficit alebo iné závažné ochorenie. Stane sa, že deti sú očkované už v čase, keď sú v inkubačnej dobe inej infekcie, nestretla som sa ale so vznikom závažných komplikácií alebo následkov po očkovaní iba práve z týchto dôvodov. Hnisanie ramienka po živej baktériovej vakcíne nie je závažnou komplikáciou očkovania proti TBC. Je to súčasť vytvárania primárneho komplexu ako fyziologickej reakcie po očkovaní. Ako udávate, Vaše dieťatko nemá žiadne zdravotné problémy, očkovanie proti TBC prebiehalo s fyziologickou reakciou, takže nie je dôvod na obavy pri očkovaní tzv. živými vakcínami.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.