LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Je možné kombinovať vakcíny s tým istým zložením od rôznych výrobcov?

Andrea:

V súvislosti s očkovaním proti meningokokom by som prosila o odpovede na nasledujúce otázky:

1. V prípade oboch vakcín Menjugate a Meningitec sa v príbalovom letáku spomína primárna imunizácia dojčiat do 12 mesiacov v dvoch dávkach (1 dávka =0.5ml vakcíny) oddelených 2-mesačnou pauzou (zvyčajne vo 4. a 6. mesiaci života) a potom tretia dávka (0.5 ml ako booster) po prvom roku (cca v 13. mesiaci života). Pre deti staršie ako 12 mesiacov, adolescentov a dospelých je odporúčaná iba jednorazová dávka (0.5 ml). Prosila by som vysvetlenie, prečo je taký rozdiel v dávkovaní u dojčiat (prakticky 3×0.5 ml vakcíny) a u deti starších ako 12-mesiacov (teda napr. aj u 13-15 mesačného dieťaťa), kde je odporúčaná len 1 dávka vakcíny – ako tomuto správne rozumieť? Ak je predpoklad, že dieťa nepôjde do kolektívu skôr, ako bude mať 3 roky a je plne dojčené, je možné nahradiť 3 dávky primárnej imunizácie (v 4., 6. a 13. mesiaci) za jednorazovú dávku v 2. roku života?

2. Je možné v rámci primárnej imunizácie (odporúčané 3-dávky) kombinovať vakcíny s tým istým zložením od rôznych výrobcov?

3. Ako sa má správne postupovať pri podaní vakcín u 6-mesačneho dojčaťa, ak má počas jednej návštevy dostať 3 vakcíny (6 v 1, PCV a MenC) do stehenného svalu, ktoré dve vakcíny sa môžu vpichnúť do rovnakej končatiny?

4. Ako dlhodobo je dieťa chránené po vakcíne?

 

MUDr. Pavol Šimurka, PhD.:

1. Dojča má nezrelý imunitný systém, ktorý je po narodený “naivný”, nemá skúsenosti, využíva kapacitu obranných látok – imunoglobulínov, získaných od matky cez placentu, tieto postupne klesajú. Prvý rok dieťa po prekonaní infekcie zásluhou nedostatočnej bunkovej imunity nemá dostatočnú imunitnú pamäť, nevie tiež dostatočne rozpoznať niektoré antigény (napr. polysacharidy) a reagovať na ne dostatočnou tvorbou protilátok – tieto schopnosti získava postupne. Preto je potrebné prvé očkovania opakovať v tomto období, aby sa získala dostatočná pamäť a po opakovaní aj hladina protilátok. Podľa klinických štúdií pred uvedením vakcíny, aj po neskorších očkovaniach v národných programoch sa zistilo, že už v 2. roku je dostatočná odpoveď po 1 dávke na to, aby sa udržala hladina protilátok (a iných zložiek imunity) tak, aby chránili pred infekciou. Meningokoky vyvolávajú najvážnejšie ochorenia práve v prvom roku života (potom je ešte jedno obdobie v adolescencii), preto je potrebné očkovať čo najskôr. Nosičmi meningokoka a zdrojom infekcie často môžu byť adolescenti alebo mladí dospelí. Preto sa dojčatá očkujú skoro a plánované očkovanie po 1. roku života znamená, že dieťa bolo zbytočne ohrozované v najzraniteľnejšom období života.

2. Výrobcovia to neodporúčajú (nie sú štúdie), ale v prípade neznámeho názvu z predchádzajúceho očkovania sa odporúča pokračovať dostupnou vakcínou, to je všeobecne platný princíp. Pri celoplošnom imunizačnom programe môže zmeny určiť v krajine očkovanie riadiaca imunizačná skupina.

3. S podávaním 3 vakcín u dojčiat pri pravidelnom očkovaní na Slovensku sa nestretávame. V prípade nutnosti sa rieši podanie tretej dávky do ramena alebo sa jedno očkovanie časovo vsunie medzi dávky alebo po nich. Napr. v UK, kde sa očkujú tieto 3 očkovania, majú stanovené vpichy podľa ich odporučenia. Základné očkovanie je v prvom roku (2 alebo 3 dávky podľa odporučenia v krajine), neskoršie preočkovanie zvyčajne po 1. roku dáva dlhodobú mnohoročnú ochranu (napr. s pneumokokmi v prípade 7 valentnej konjugovanej vakcíny sú už skúsenosti s ochranou viac ako 10 rokov).

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.