Najčastejšie hľadané otázky
- Domov >
Je možné, že bude plod poškodený, keď mi aj napriek očkovaniu v detstve už 2x zistili hraničnú hodnotu protilátok IgM na rubeolu?
Alexandra:
Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je možné, že aj napriek očkovaniu v detstve mi teraz v tehotenstve 2x zistili hraničnú hladinu protilátok IgM na rubeolu, IgG mám pozitívne – to by malo byť po očkovaní. Ale nie som si vedomá, že by som bola v styku s týmto vírusom a pred 4 rokmi, počas prvého tehotenstva, som takýto problém nemala. Znamenajú teda hraničné IgM, že očkovanie už nie je účinné a že som bola v kontakte s týmto vírusom, teda je pravdepodobné, že plod bude poškodený? (Z vyšetrenia na aviditu výsledky ešte nemám k dispozícii.) Ďakujem za odpoveď.
MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:
Dobrý deň prajem, hraničné hodnoty IgM protilátok proti rubeole bývajú zvyčajne falošne pozitívne pri pozitivite IgG protilátok po očkovaní. Najmä vtedy, keď bola osoba riadne očkovaná a zároveň nemá žiadne klinické príznaky ochorenia. V prípade, že ste boli riadne očkovaná a máte pozitívne IgG protilátky, Váš plod by mal byť pred infekciou chránený. Pravdepodobne budete mať aj výsledok vysokej avidity IgG špecifických protilátok.