LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Je možné, že dieťa dostane črevnú virózu po očkovaní proti rotavírusom?

Katarína:

Prosím vás, je možné, že dieťa dostane črevnú virózu, ak bolo očkované riadne proti rotavírusom v stanovených termínoch? Malá má 21 mesiacov, prišli sme akurát z pohotovosti. lekárka povedala, že má črevnú virózu. Mne sa to nechce veriť. Malá sa sťažuje na bolesti nošteka, lekárka však povedala, že hrdielko, dýchanie má čisté. Má vysoké horúčky 39°C a redšiu stolicu, ničím výnimočnú. Je možné, aby mala črevná viróza napriek očkovaniu takýto priebeh?

 

MUDr. Ingrid Urbančíková:

Očkovanie proti rotavírusom chráni dieťa pred rotavírusovou infekciou. Dyspeptické ťažkosti (vracanie, hnačky s teplotami) však môžu spôsobovať aj iné vírusy, napríklad adenovírusy, norovírusy, nehovoriac o baktériách (salmonelózy, šigelózy, kampylobakteriózy ale aj stafylokokové alimentárne nákazy) –  skrátka vyvolávateľov črevných infekcií je veľmi veľa.

Rotavírusové infekcie sú však typické pre dojčenecký vek, kedy ich prudký priebeh so zvracaním, častými hnačkami a s vysokými teplotami zapríčiňuje dehydratáciu dieťatka a vyžiada si pobyt v nemocnici kvôli infúznej liečbe. U Vášho dieťatka by teda mohlo ísť skôr o inú infekciu, rozhodne nie rotavírusovú, ktorá má skutočne dramatický priebeh, a nielen u detí ale často aj u ich rodičov.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.