LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Je nejaké riziko v prípade očkovania môjho dieťaťa, keď mám ako matka diagnostikovanú ulceróznu kolitídu? Je možné znížiť počet vakcín, prípadne očkovať monovakcínou?

Katarína:

Dobrý deň, mám diagnostikovanú UC (ulceróznu kolitídu). Je to dedičné ochorenie, porucha IS. Nie je objasnené, čo ho vyvoláva, ale zvažuje sa súhra stresu. Po 10 rokoch od vypuknutia je riziko onkologického ochorenia. Je nejaké riziko v prípade očkovania môjho dieťaťa? Je možné znížiť počet vakcín, očkovať monovakcínou a tým pádom menej zaťažovať IS dieťaťa? Ďakujem.

 

MUDr. Pavol Šimurka, PhD.:

Dobrý deň, zaťaženie organizmu pri očkovaní súčasne vyrábanými vakcínami je menej ako desaťnásobné oproti minulosti. Očkovať monovakcínou znamená očkovať viackrát a tým výhoda nie je, rozhoduje počet tzv. antigénov v očkovacej látke. Súčasné mnohozložkové vakcíny majú výhodu, že napr. majú prídatné látky v jednej vakcíne, pri menejzložkových sa musí podávať na dosiahnutie pokrytia chorôb v povinnom očkovaní viac vakcín. Tým sa dá aj viac prídatných zložiek vakcíny (okrem špecifického antigénu pre dané ochorenie). Pri ochorení matky na ulceróznu kolitídu (a podobných ochorení s poruchou imunity) nie je napriek rizikovým faktorom dedičnosti riziko pri očkovaní dieťaťa, očkovanie je indikované ako u iných detí.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.