LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Je normálne, keď mi po týždni od očkovania tŕpne ruka?

Katarína:

Dobrý deň, presne pred týždňom som bola po 15. rokoch zaočkovaná proti tetanu. Rameno ma pobolievalo, dávala som si studený obklad. Teraz je na mieste vpichu modrina a celé je to stvrdnuté. Dnes ma pobolieva už celá ruka a mám taký zvláštny pocit, akoby som mala strašnú svalovku, resp. akoby začala tŕpnuť. Neviem, čo to je. Predtým som nikdy so žiadnym očkovaním nemala žiaden problém. Ďakujem za skorú odpoveď.

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, ospravedlňujem sa za neskoršiu odpoveď, ale poradňa nefunguje on-line, závisí to od našich pracovných a iných povinností. V každom prípade všetky vedľajšie príhody po očkovaní, pokiaľ spôsobujú očkovanému jedincovi klinické ťažkosti, patria do ambulancie očkujúceho lekára. Lokálne reakcie – začervenanie, opuch, lokálna bolestivosť, poruchy hybnosti patria medzi očakávané reakcie po očkovaní proti tetanu a diftérii. Ide spravidla o hypersenzitívne reakcie neskorého typu alebo reakcie vegetatívneho nervového systému. V liečbe sa ordinujú antihistaminiká, analgetiká, antiflogistiká celkovo, lokálne podľa nálezu obklady – Višnevského oleobalzam. Liečbu má ordinovať príslušný lekár, ktorý Vás očkoval. Reakcia môže pretrvávať aj niekoľko dní, niekedy aj 2 – 3 týždne, postupne sa to upraví. Pravdepodobne ste to už museli aj riešiť u lekára, prípadne sa to upravilo spontánne. Veľmi zriedkavo sa môže vyskytnúť komplexný regionálny bolestivý syndróm u predisponovaných jedincov. Ak sa objaví nežiaduca reakcia, je povinnosťou očkujúceho lekára túto reakciu hlásiť epidemiológovi v spádovom Regionálnom úrade verejného zdravotníctva ako aj na ŠÚKL (Štátny ústav pre kontrolu liečiv). Po obdržaní tejto odpovede budete ohľadom tejto reakcie v krátkej dobe kontaktovaný/á zástupcom farmaceutickej spoločnosti, t.j. výrobcom vakcín, pretože monitorovanie a hlásenie nežiaducich účinkov je aj povinnosťou výrobcu liekov a vakcín. Pošlite správu, ako sa máte, pre našu informáciu.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.