LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Je vhodnejšie očkovanie proti tetanu z hľadiska šetrnosti, nižšieho množstva toxínu a malého množstva pridaných látok vakcínou tetavax či tetanol pur?

Daniel:

Rád by som sa opýtal na očkovanie tetanu ročného dieťaťa. Bolo očkované jednou dávkou Infanrix hexa v 17. týždni. Pre zlú neurologickú reakciu sme ďalšie odložili. Teraz by sme radi očkovali aspoň proti tetanu (má jeden rok). Je vhodnejšie z hľadiska šetrnosti, nižšieho množstva toxínu a malého množstva pridaných látok vakcína tetavax či tetanol pur? V PL ani SPC nie je u týchto látok uvedené množstvo hliníka ani formaldehydu. U tetavaxu je navyše uvedený glycín? Čo to prosím je? Nemá vplyv na CNS? Nestačí v jednom roku len dve dávky vakcíny, keď podstúpila už ono jedno očkovanie v 17. týždni? A je prosím tetanol pur tiež z plazmy živých darcov?

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Základné očkovanie detí proti tetanu vyžaduje 3 dávky (teda dve dávky nestačia) s určeným, nezníženým obsahom tetanického toxoidu, aby bola účinná vakcinácia (čiže aby mala vôbec nejaký význam v zmysle imunogenicity a účinnosti). Teda dieťa vyžaduje 3 dávky na základné očkovanie a potom je odporúčané preočkovanie v uvedených intervaloch. Nepíšete, o akú nežiaducu neurologickú reakciu sa jednalo, takže neviem ani teoreticky zhodnotiť možnosť reakcie na niektorú konkrétnu zložku v hexavakcíne. Ak nebudete pokračovať v očkovaní, tak dieťaťu prepadne základné očkovanie proti záškrtu, čiernemu kašľu, detskej obrne a hepatitíde B. Očkovanie proti hemofilom je samostatná problematika. To píšem iba z toho dôvodu, aby ste mysleli aj na túto skutočnosť. Tetavax je u nás registrovaný, kategorizovaný a všeobecne sa používa postexpozične, čiže po poranení v súvislosti so zhodnotením očkovacieho statusu. Tetanol pokiaľ viem, je v ČR registrovaný mimoriadne na výnimku kvôli výpadku Alteany, ale na Slovensku ho v databáze registrovaných liekov neevidujem. V SPC Tetavaxu je uvedené množstvo hliníka (0,6mg v rámci hydroxidu hlinitého). Všetky prídavné látky, ktoré sú vo vakcínach sa z hľadiska toxikologického hodnotia ako netoxické, jedná sa totiž o jednorázovú dávku a nie dlhodobú expozíciu. Hliník sa prijíma vo veľkých množstvách kontinuálne najmä potravou a vodou, dokonca aj sušenými dojčeneckými mliekami. Vakcíny obsahujú tetanický toxoid- to je toxín z baktérii, ktorý je zbavený toxicity formolom, teda nemá toxické vlastnosti, ale len vytvára imunitnú odpoveď. Takže žiadna plazma živých darcov, to si mýlite s pasívnou imunizáciou – špecifickým hyperimúnnym sérom, obsahujúcim špecifické protilátky

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.