LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Kde mohla nastať chyba, keď dcérka zareagovala na očkovanie proti TBC prudko hneď na druhý deň?

Mária:

Dobrý deň, dcérka nám zareagovala na očkovanie proti TBC hneď na druhý deň, okamžite sme preto vyhľadali lekárku, ktorá malú očkovala. Sama povedala, že sa s tým ešte nestretla. Dcérka uzliny nemala zväčšené, akurát v tom mieste vpichu jej to strašne opuchlo a mala tam červené koleso o priemere cca 6 cm a začala sa jej tam robiť chrasta s priemerom cca 3 mm. Doktorka nám na to dala Višňovského masť, dávali sme jej ju od piatku a v pondelok sme boli na kontrole a bolo to výrazne lepšie. Teraz, s odstupom dvoch týždňov tam už dcérka skoro nič nemá, len malú chrastičku. Popravde, dosť ma to vystrašilo a už som aj rozmýšľala, či lekárka nemohla spraviť chybu a naočkovať dcérku aj napriek tomu, že už prišla do kontaktu s tuberkulózou. Keď jej robili test na ruke, tak tam mala mierne začervenanie. Budem vďačná, ak odpíšete.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, v mieste podania vakcíny obsahujúcej živé vakcinálne kmene baktérií sa môže vyskytnúť bezprostredne lokálna zápalová reakcia, ktorá pokiaľ ustúpi bez iných komplikácii, nepatrí medzi závažné vedľajšie príhody. Lokálne vedľajšie reakcie môžu zahŕňať erytém (začervenanie) a bolestivosť v mieste vpichu. Tuberkulínový test na ruke, pokiaľ bol len v zmysle mierneho začervenania, tak bol negatívny, teda pani doktorka správne vyhodnotila výsledok testu a dcérku zaočkovala. Očakávaná vedľajšia príhoda po úspešnom očkovaní s BCG vakcínou je indurácia (zatvrdnutie) v mieste vpichu injekcie s následným lokálnym porušením kože, dané miesto môže hnisať aj o niekoľko týždňov neskôr, zahojí sa po niekoľkých mesiacoch, kedy sa vytvorí malá plochá jazva. Všetko sú to očakávané príhody, ktoré nie sú závažné. Všetko prebehlo u Vašej dcérky v poriadku.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.