LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Kedy mám zaočkovať moje deti proti meningokokom?

Lenka:

Poprosila by som radu ohľadom očkovania proti meningokokom. Rada by som dala zaočkovať moje deti (8 a 4 roky) hlavne toho staršieho. Plánujeme začať chodiť do tábora, avšak neviem sa rozhodnúť vzhľadom na možné vedľajšie účinky a relatívne krátku dobu účinnosti – dočítala som sa o 5 rokoch. Alebo mám počkať do 11. roku, kedy je možné použiť vakcínu účinnú proti viacerým sérotypom meningokoka?

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Podľa veku Vašich detí je možné použiť 2 dostupné vakcíny – jedna je polysacharidová, ktorá vyžaduje preočkovanie v určenom časovom intervale, tak ako píšete. Druhá dostupná vakcína je konjugovaná a je určená na ochranu voči sérotypu C. U starších detí a dospelých sa aplikuje v jednej dávke a bez neskoršieho preočkovania. U nás je síce registrovaná aj štvorzložková konjugovaná vakcína, ale nie je kategorizovaná a nie je bežne dostupná. Tá je určená od veku 11 rokov. Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť po akomkoľvek lieku, nielen po vakcíne a rovnako to neznamená, že sa vedľajšie reakcie vyskytujú pravidelne a u každého jedinca. Vakcíny neobsahujú živé baktérie, takže samotné ochorenie vyvolať nemôžu. Pričom na druhej strane meningokoková infekcia je veľmi závažná a doslovne život ohrozujúca, pretože prebieha veľmi rýchlo a vzniká náhle. Ale tiež nevznikne u každého jedinca. Nevýhodou v súčasnosti dostupných vakcín je, že nepokrývajú všetky sérotypy meningokokov, ktoré sa u nás vyskytujú. Musíte sa teda rozhodnúť sama, ja Vám viem len navrhnúť možnosti. Je možné očkovať deti (vzhľadom na ich vek) teraz jednou dávkou konjugovanej vakcíny proti meningokokom skupiny C a potom im podať v 11. roku veku konjugovanú štvorzložkovú vakcínu. Pravdepodobne o 2-3 roky už bude kategorizovaná a možno budú dostupné aj iné vakcíny, ktoré pokrývajú viacero sérotypov. Z imunologického hľadiska je možné aj podanie polysacharidovej vakcíny (ktorá chráni aj pred typom A, ktorý sa vyskytuje skôr v endemických oblastiach), pri ktorej sa odporúča preočkovanie, ale nemusí sa im podať znova tá istá vakcína – vo veku 11 rokov môžu dostať ako preočkovanie jednu dávku konjugovanej štvorzložkovej vakcíny. Takto sa im zabezpečí maximálna možná dostupná ochrana. Dúfam, že som Vám pomohla uvedením týchto možností.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.