LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Kombinácia vakcín proti COVID-19

Beáta:

Dobrý deň, chcem poprosiť o radu týkajúcu sa očkovania treťou dávkou vakcíny proti covidu. Mám 70 rokov, som očkovaná dvakrát očkovacou látkou od f. Moderna. Chcem sa zaregistrovať na očkovanie treťou dávkou. Čo mi poradíte z odborného hľadiska? Očkovať sa treťou dávkou od f. Moderna alebo radšej vymeniť za očkovaciu látku od f. Pfizer? Údajne kombinácia týchto vakcín zabezpečí vyššiu imunitu. Ďakujem za odpoveď.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, PhD., MPH:

Predpokladám, že ste zachytili diskusie ohľadne kombinácie rôznych vakcín proti COVID-19 a aj informácie o  vplyve tejto mixovanej schémy na imunogenitu a účinnosť očkovania. V praxi sa však všeobecne preferuje podanie rovnakej vakcíny, ako bola podaná pri predchádzajúcich 2 dávkach. V prípade vektorových vakcín (od f. AstraZeneca) to nie je možné, lebo sa už u nás neočkuje týmito vakcínami a preto sa ako tretia dávka odporúča mRNA vakcína od f. Pfizer. V tejto kombinácii sú najlepšie výsledky ohľadne vysokej imunogenity, keď sa po 2 dávkach vektorovej vakcíny podá mRNA vakcína, prednostne od f. Moderna. Pokiaľ ste boli očkovaná 2 dávkami vakcíny od Moderny, tak by bolo vhodné podanie rovnakej vakcíny ako 3. dávky. Tretie dávky tejto vakcíny sú všeobecne vysoko imunogénne aj pri kombináciách. Zameniť to za vakcínu od f. Pfizer by na základe výsledkov súčasných štúdií nemalo až taký významný prínos pre vyššiu imunogenitu.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.