LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Krvný obraz po očkovaní MMR vakcínou

Nikola:

Chcela by som sa opýtať, ak je po očkovaní mmr na 12 deň urobený krvný obraz u 16 mes. dieťaťa s výsledkami znížených hodnôt neutrofilov  a zvýšené hodnoty AST či hodnoty môžu byť ešte z očkovania alebo je za tým niečo iné.

Doc. MUDr. Ingrid Urbančíková, PhD., MPH:

Vírusy osýpok spôsobujú všeobecne prechodnú poruchu imunity, je prítomná znížená funkcia bunkovej imunity. Preto sa v rámci prirodzeného ochorenia osýpok vyskytujú aj mnohé závažné sekundárne baktériové komplikácie. Laboratórny nález v zmysle neutropénie (znížený počet neutrofilov) môže byť v dôsledku aplikácie vakcíny, ktorá obsahuje oslabené ale živé vakcinálne vírusy. Izolované zvýšenie AST ( neviem presne hodnotu) sa tiež vyskytuje po vírusových infekciách, takže môže byť prechodne zvýšené aj po podaní živej vakcíny. Určite to však treba skontrolovať, ak by hodnoty pretrvávali viac ako 3 mesiace alebo stúpali, treba realizovať diferenciálnu diagnostiku.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.