LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Ktorá vakcína je vhodnejšia na očkovanie proti meningokokom?

Michaela:

Syn má 26 mesiacov a plánujeme ho dať zaočkovať proti meningokokom, len nevieme akou vakcínou, či NeisvacC alebo Meningococcal A+C. Ktorá je vhodnejšia, pretože sme sa nedávno dočítali, že NeisvacC je novšia vakcína. Je bezpečná? Jedná sa nám o to, aby syn bol zoačkovaný vakcínou, ktorá ho chráni bezpečnejšie a komlexnejšie.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Rozdiel medzi oboma vakcínami je v “imunologickom charaktere” vakcíny : Meningococcal A+C je polysacharidová a NeisvacC konjugovaná vakcína. Veľmi zjednodušene povedané to znamená, že NeisvacC je účinná aj u detí mladších ako 2 roky (od 2 mesiacov veku), pričom Meningocccoal A+C je určená pre deti staršie ako 18 mesiacov a dospelých. Z pohľadu veku je teda možné Vášho synčeka očkovať oboma vakcínami. Rozdiel je v rozsahu ochrany, polysacharidová vakcína je určená na ochranu pred ochoreniami vyvolanými meningokokmi skupín A a C, konjugovaná vakcína NeisvacC chráni pred ochorením vyvolaným meningokokmi skupiny C. Obe vakcíny sú výborne imunogénne a bezpečné. Vakcína proti meningokokom skupiny C sa používa na rutinné očkovanie dojčiat (od 2. mesiaca veku) napríklad vo Veľkej Británii a Írsku. Polysacharidová vakcína podľa štúdii a údajov SPC menej chráni proti meningokokom zo skupiny C, pokiaľ sa aplikuje očkovacia látka deťom mladším ako 4 roky. Po polysacharidovej vakcíne sa odporúča preočkovanie za 2-4 roky, v niektorých prípadoch aj skôr. Po konjugovanej vakcíne neboli zatiaľ publikované údaje o potrebe preočkovania. Zároveň Vás informujem, že postupne pravdepodobne budú u nás registrované aj viaczložkové meningokokové vakcíny, teda proti viacerým skupinám meningokokov, ktoré budú mať určité vekové obmedzenie.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.