LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Má zmysel očkovanie proti HPV?

Barbara:

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, aký máte názor na očkovanie HPV pre 13-ročné dievča. Osobne nie som presvedčená, že toto očkovanie niečo prinesie. Výrobca napriek očkovaniu odporúča naďalej kontrolu pap testami, nie je mi celkom jasné, aká je tu kauzalita (veľa žien má hpv, ale len málo z nich dostane rakovinu), očkujú sa len niektoré vírusy. Je to choroba, ktorá sa vyskytuje minimálne – v Nemecku ochorie ročne 5000 žien, umrie 1500, štatisticky sa znižuje počet úmrtí, odkedy sa začali robiť pap testy. Má toto očkovanie zmysel? Moja dcéra je inak normálne zaočkovaná, toto je prvýkrát, čo váham. Ďakujem.

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, dostatočne odpovedať na všetky Vami napísané otázky je významne nad rámec tejto stránky. Odporúčam nájsť si viacero stránok, ktoré sa podrobne venujú problematike HPV infekcie na internete, najmä medicínske články, kde nájdete odpovede, ako aj odkazy na iné zdroje. Infekcia HPV je v príčinnej súvislosti (kauzalite ako píšete) ku vzniku rakoviny a nielen krčka maternice, za tento objav dostal prof. Harald zur Hausen v roku 2008 Nobelovú cenu. Je všeobecne známe aj to, že nie všetci nakazení HPV majú zákonite všetky klinické prejavy (teda ochorejú), ale to je tiež z epidemiologického a infektologického hľadiska úplne bežné, pretože prepuknutie ochorenia závisí od vlastností patogéna (či ide o onkogénne typy vírusov), ale aj od aktuálneho zdravotného stavu jednotlivca. Nie všetci máme rovnaké ochorenia a ešte k tomu naraz. Pri niektorých vysoko-nákazlivých infekčných ochoreniach existuje samozrejme výnimka, keďže prebiehajú v epidémiách, ale onkologické ochorenia majú rozhodne dlhší časový interval od začatia imunitnej dysregulácie, vzniku zmien až po organické prejavy konkrétneho ochorenia. Ale aj tu je klinický obraz, komplikácie a smrtnosť individuálny ukazovateľ. Pri rakovine krčka maternice ide skôr o to, že je to ochorenie mladých žien a aj skríningové cytologické vyšetrenia môžu byť falošne negatívne, nehovoriac o tom, ako málo žien chodí pravidelne na preventívne prehliadky ku gynekológovi. Očkovanie je primárna prevencia – má zabrániť infekcii HPV (ako príčine vzniku následných organických zmien), pričom skríning je už sekundárna prevencia, teda odhaľuje už konkrétne patologické zmeny na krčku maternice. Keď sú už prítomné príznaky ochorenia, je to niekedy naozaj veľmi neskoro. Pri tomto očkovaní efekt nevidíme hneď, ale až v horizonte niekoľkých rokov. Výsledky preventívnych opatrení vrátane očkovania boli významné v krajinách, kde zaviedli plošné očkovania adolescentov proti HPV a výskyt genitálnych bradavíc (ktoré sú viditeľné a často recidivujúce) v populácii po zavedení očkovania prudko poklesol. Je zvláštny fenomén tejto doby, že aj keď máme možnosť prevencie vzniku onkologického ochorenia, tak ju odmietame len preto, že je to očkovanie. Akonáhle je ale ponúkaná nejaká iná alternatívna metóda, ľudia sú náchylní za ňu dať neuveriteľné peniaze, aj keď v budúcnosti im je už ťažko priznať, že zbytočne. To mám, žiaľ, z dennodennej praxe. Dostupné sú už výsledky klinických štúdií prebiehajúcich viacero rokov, klinické skúsenosti, ale aj tak sa hľadajú dôvody, prečo by očkovanie nemalo fungovať alebo dokonca by malo škodiť.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.