LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Mám dať zaočkovať dcéru hexavalentnou vakcínou, ak nemá zahojené pliecko po očkovaní TBC?

Martina:

Mám 4,5 mesačnú dcéru a ešte sme neboli zaočkovaní hexavakcínou, pretože pliecko po TBC stále nemáme zahojené. Veľmi váham nad tým očkovaním, keďže v poslednom čase sa v médiách objavujú príspevky o nevhodnosti tohto očkovania a možných vedľajších účinkov. Prosím o objektívne posúdenie očkovania a percenutálne zhodnotenie pre a proti.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Keďže sa dosť dlho (a to nielen čítaním publikácií z internetu, ale aj prakticky v ambulancii) zaoberám problematikou infekčných chorôb a očkovania, moje objektívne zhodnotenie benefitu očkovania voči rizikám je jednoznačne v prospech očkovania. Pracujem na ambulancii pre očkovanie rizikových detí cca 12 rokov. Za ten čas som mala možnosť riešiť očkovanie alebo aj neočkovanie u toľkých detí so závažnými ochoreniami, ako aj riešiť deti s reakciami po očkovaní. Média musím komentovať žiaľ veľmi negatívne, pretože sa vyžívajú v bulvárnych informáciach, prekrúcajú príspevky. Mám osobnú skúsenosť, keď sa bez vedomia pacientov použili predchádzajúce príspevky v ďalšej relácii po rokoch , pričom sa “vhodne” postrihali. Sama som nevychádzala z údivu, čo sa všetko nedozviem, napríklad aj o svojich pacientoch. Je mi to ľúto, ale žijeme asi takú dobu, že negatívne a škandalózne správy sú v kurze. Výskyt nežiadúcich účinkov je možný po každej zdravotnej aj nezdravotnej intervencii (teda aj po očkovaní) . Percentuálny výskyt je naozaj minimálny, najmä čo sa týka závažných reakcií, keď si uvedomíme, že každoročne len u nás na Slovensku je očkovaných 55-60 tisíc detí (toľko sa rodí detí ročne), očkujú sa aj väčšie deti, dospelí. Na počty vakcín, ktoré sa podávajú na celom svete si nemyslím, že by sme mali toľko nežiadúcich účinkov. Sú omnoho závažnejšie faktory, ktoré nás ohrozujú, pozrime sa okolo seba na katastrofálny stav nášho prostredia a na to, čo sa dostáva do nášho tela, pričom to nekompromisne pôsobí aj na našu ďalšiu generáciu.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.