LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Mám dať zaočkovať syna proti TBC, aj keď to už nieje povinné?

Jana:

V januári sa mi narodil synček a keďže očkovanie proti TBC od nového roka nieje povinné, tak už očkovaný nebol. Aj napriek tomu rozmýšľam, že by som ho predsa dala zaočkovať – pre istotu. Čo by ste mi poradili?


Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.:

Musím povedať, že oceňujem Váš uvážlivý prístup k ochrane Vášho synčeka, ktorý svedčí o tom, že Vám záleží na jeho zdraví. Podobne dlhodobo sa uvažovalo v odborných kruhoch o tom, či je u nás už doba vhodná na zrušenie celoplošného očkovania novorodencov proti TBC. To, že k takémuto rozhodnutiu došlo, odráža situáciu okolo výskytu TBC u nás, vlastnosti vakcíny a celý rad iných okolností. Zhrniem ich: Vakcína proti tbc (tzv. BCG vakcína )nedokáže plne ochrániť pred infekciou TBC . Chráni pred jej najťažšími formami, ktoré ohrozujú najviac malé detí a majú takmer s istotou veľmi ťažký – až smrteľný priebeh. Je to TBC zápal mozgových blán – tzv. bazilárna meningitída a rozosiata – septická forma tbc tzv. miliárna TBC . Riziko týchto ochorení je relatívne malé a takmer žiadne, ak v danom regióne ( štáte ) poklesne výskyt TBC v populácii pod 10 prípadov na 100000 obyvateľov. K tomu už u nás došlo a bol to jeden z hlavných dôvodov ukončenia očkovania. Druhým dôvodom bola skutočnosť, že očkovanie BCG u novorodencov je technicky náročné – musí byť podané do kože – nie pod ňu. V prípade podkožného podania vznikajú u očkovaných detí nepríjemné dlhotrvajúce mokvavé ložiská v mieste vpichu, až zväčšené uzliny pod pazuškou, ktoré si často vyžiadali operačné riešenie. Naviac, tieto komplikácie odďaľovali ďalšie očkovania. Zhrnuté a podčiarknuté: Riziko z nákazy TBC do formy uvedených závažných foriem je zanedbateľné. Ak by ste sa rozhodli ho absolvovať, bolo by to dosť zložité. Bolo by treba testom overiť, či synček neprišiel do styku s TBC – v tom prípade sa neočkuje. No a bolo by potrebné nájsť taký termín, aby ste v prípade komplikácií neprišli o včasné očkovania proti iným – dnes už závažnejším ochoreniam.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.