LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Máme očakávať nejaké komplikácie, keď syn pár dní po MMR očkovaní dostal šarlach?

Mirka:

Dobrý deň, 17-mesačný synček bol pred týždňom v stredu očkovaný MMR vakcínou. V sobotu u jeho 3-ročnej sestry začala horúčka, neskôr vyrážky, v pondelok pediatrička vyhodnotila, že má šarlach, nasadila penicilín. V pondelok večer už mal zvýšenú teplotu aj syn, v utorok sme s ním išli k lekárke, zistila, že aj on má začínajúci šarlach, nasadili sme tiež penicilín. Zajtra bude 8. deň po očkovaní. Máme očakávať nejaké komplikácie, následky? Je takáto kombinácia (šarlach – mmr) nebezpečná? Dá sa ešte spraviť niečo, aby zvládol chorobu aj očkovanie lepšie? Ďakujem pekne za odpoveď.

 

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.:

Očkovanie MMR je proti mumpsu, ružienke a osýpkam – všetko sú to vírusové ochorenia a vakcína obsahuje oslabené vírusy týchto chorôb, ktoré vyvolajú ochrannú imunitnú odpoveď a nespôsobia dané ochorenia. Šarlach je infekcia bakteriálna – mikrobom Streptokokus beta-hemolyticus skupiny A. Tento mikrób spravidla vyvoláva hnisavú angínu, a ak ide o typ produkujúci tzv. erytrogénny toxín, angínu sprevádza typická vyrážka a choroba sa volá šarlach. Na infekciu týmto mikróbom (teda hnisavá angína alebo šarlach) je najoptimálnejšie antibiotikum penicilín. Už po prvých 24 hodinách infekčnosť šarlachu mizne a do 7 – 10 dní je choroba vyliečená. Niet žiadnych poznatkov, že by šarlach mohol vyvolať akúkoľvek reakciu s MMR očkovaním, či oslabiť účinok vakcíny.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.