Najčastejšie hľadané otázky
- Domov >
Mohli sme sa nakaziť pásovým oparom od mamky, keď počas našej návštevy ešte nebola vyhádzaná? Ako by sa to mohlo u nás prejaviť a čo s očkovaním proti kiahňam?
Zuzana:
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, mamka (65 rokov) dostala pásový opar, včera sa vyhádzala a ja s mojim malým synčekom (3 roky) sme boli u nej v sobotu na návšteve. Chcem sa spýtať, je možné, že by sme to dostali od nej, kým ešte nebola vyhádzaná? Ja som sa práve chystala dať zaočkovať proti ovčím kiahňam, pretože som ich v detstve neprekonala a plánujeme ďalšie dieťatko, ale obvodný lekár povedal, že tým, že mamka má ten opar, asi by to bolo teraz nevhodné. Detská lekárka mi povedala, že opar môžu dostať ľudia, ktorí prekonali ovčie kiahne, a ktorí mávajú bežne herpes na perách. Ja som herpes nemala, ani môj malý ešte. Je nejaká šanca, že u nás sa to môže vyskytnúť vo forme kiahní? Prosím o skorú odpoveď a radu ako postupovať. Ďakujem krásne a prajem pekný deň.
MUDr. Pavol Šimurka, PhD.:
Dobrý deň, pásový opar a herpes na perách spôsobujú odlišné herpesvírusy, tieto ochorenia nemajú súvislosť. Naproti tomu pásový opar a ovčie kiahne spôsobuje ten istý vírus (vírus varicella-zoster). Po infekcii týmto vírusom sa najprv prekoná celkové ochorenie (ovčie kiahne s vyrážkami po celom tele), následne ale sa vírus úplne nezničí, ostáva skrytý v tzv. gangliách a môže sa aktivovať pri oslabení organizmu, najčastejšie v starom veku (nie je vylúčený ani v detstve) – ako pásový opar. Pásový opar je omnoho menej infekčný ako vírus ovčích kiahní (pri kontakte na začiatku vyhádzania pásového oparu sa nedá vylúčiť prenos, neskôr opar nie je infekčný). Prenos vo Vašom prípade je veľmi málo pravdepodobný, nedá sa však vylúčiť. Preto odporúčam počkať 3 týždne od kontaktu a potom sa dajte aj so synčekom zaočkovať. Dôležité je očkovanie v prvom rade u Vás – ak ste kiahne neprekonala a plánujete ešte tehotenstvo.