LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Môže byť navretá uzlina neskorá reakcia na očkovanie vakcínou Priorix?

Jana:

Syn bol očkovaný vakcínou Priorix {očkovanie MMR} vo veku 20-mesiacov. Od troch mesiacov má miernu formu atopického ekzému, alergie potvrdené neboli. Reakciu po očkovaní nemal žiadnu, ale po troch týždňoch mu viditeľne navrela ľavá uzlina na slabinách (má asi 2,5 cm a má ju tam skoro týždeň). Objavili sa mu aj malé škvrny na krku a stehne. Chcem sa opýtať, či to môže byt neskorá reakcia na toto očkovanie a či odporúčate ďalšie vyšetrenie.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

V každom prípade vždy odporúčam návštevu u pediatra, najmä v prípade nešpecifikovaných ťažkostí. Lekár vie zhodnotiť nález napríklad na koži – teda, či sa jedná o neskorú reakciu po očkovaní. Tá sa však vyskytuje skôr medzi 8.-12. dňom po očkovaní a trvá pomerne krátko (2-3 dni). Lekár zhodnotí, či sa nejedná napríklad o reaktiváciu atopického ekzému. Mne je to ťažko hodnotiť z Vašej otázky. Lymfadenitída, najmä takto lokalizovaná, v jednom mieste (ani nie v regionálnej oblasti po vpichu očkovacej látky) nie je špecifická pre očkovanie touto vakcínou. Preto ešte raz -odporúčam navštíviť pediatra s uvedenými ťažkosťami.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.