LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Môže byť syn očkovaný proti kiahňam, keď prišiel do kontaktu s osobou s pásovým oparom?

Petra:

Dobrý deň, 16-mesačný syn má byť o 11 dní očkovaný kombinovanou vakcínou aj proti kiahňam. Za posledné 2 – 3 dni prišiel do kontaktu s dospelou osobou s pásovým oparom. Poradíte mi, prosím, ako postupovať, môže byť očkovaný v potenciálne inkubačnej dobe, resp. mohlo by pomôcť urýchlené podanie vakcíny proti potenciálnemu prepuknutiu kiahní? Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, vzhľadom na to, že neodpovedáme on-line, keďže to nie je možné kvôli našim nielen pracovným povinnostiam, asi ste už problém vyriešili. Kontakt s osobou s pásovým oparom je síce rizikový, ale nákazlivosť je pomerne nízka, pretože by muselo dôjsť k priamemu kontaktu s vírusmi vo vezikulkách na koži a to hlavne v rannom štádiu výsevu vyrážok. Kontagiozita nie je vysoká v prípade bežného pobytu v miestnosti s chorou osobou na pásový opar, riziko ochorenia na kiahne je teda extrémne nízke, skôr potenciálne, aj keď nie úplne nulové. V každom prípade postexpozičná profylaxia (očkovanie) po kontakte s osobou, ktorá má ochorenie spôsobené vírusmi varicella-zoster je odporúčané do 3 dní po kontakte, čo už nestihnete. V zásade je možné počkať do konca inkubačnej doby, cca 21 dní, ak si chcete byť istá a potom podať kombinovanú vakcínu.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.