LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Môže sa očkovať proti encefalitíde pri alergii na vaječný bielok?

Gabriela:

Mojej 2,5-ročnej dcére zistili začínajúcu alergiu na vaječný bielok, chcela by som sa informovať, či ju aj napriek tomu budeme môcť dať zaočkovať proti encefalitíde a na jeseň chrípke.

 

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.:

Termín “začínajúca alergia na vaječný bielok” je mätúci – vyznieva podobne ako “očakávané tehotenstvo”. Alergia buď je, alebo nie je. Ide o to, akým spôsobom sa prejavuje, a hlavne akým spôsobom bola preukázaná. Pojem alergia je dnes “in” a niekedy sa – na škodu pre postihnutého – zneužíva. Vo Vašom prípade by som zaistil podanie vakcíny počas jednodňovej hospitalizácie v spádovom centre pre očkovanie (BA,BB,KE) tzv. frakcionovanou metódou. Treba povedať, že dnešné vakcíny pripravované modernou technológiou už neobsahujú ani stopové množstvá vajcovej bielkoviny a riziko reakcie je prakticky nulové. Ak sa v prípbalovom letáku vakcíny nenachádza upozornenie, že treba byť opatrný pri alergii na vajcovú bielkovinu, dá sa táto vakcína kľudne podať aj ambulantne.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.