LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Môžem absolvovať 2. dávku, keď som po 1. očkovaní vakcínou Engerix B pociťovala nežiaduce účinky pripomínajúce nástup nejakej virózy?

Iveta:

Dobrý deň prajem, rada by som sa poinformovala ohľadne očkovania ENGERIX B. Pred 2 dňami ma zaočkovali kvôli nástupu do pracovného pomeru – zdravotníctva a po troch týždňoch sa preočkuje znova. Na vstupnej prehliadke som upovedomila lekárku, že mám zníženú imunitu kvôli CMW. V deň očkovania, navečer som sa necítila v pohode – zistila som, že mám nežiaduce účinky – slabosť, unavenosť, červené líca – pocit vnútornej teploty, zimnicu, ako keby na mňa dačo liezlo. Čo mi prosím odporúčate? Môžem vybrať druhú vakcínu? Ohrozí ma to? Bez toho nemôžem ovšem nastúpiť do centrálnej sterilizácie. Ďakujem za skorú odpoveď.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, popisované vedľajšie príhody po očkovaní patria medzi očakávané reakcie po očkovaní uvedenou vakcínou. Tie sú aj popísané v príbalovom letáku vakcín, teda sa u určitého percenta očkovaných vyskytujú. Ide o prechodné ťažkosti, ktoré trvajú obmedzený čas, spravidla nevyžadujú liečbu, iba ak lieky proti zvýšenej teplote, svalovej bolesti. Do 2 dní po očkovaní zvyčajne odznejú. Všetky uvedené ťažkosti nie sú kontraindikáciou pokračovania očkovania. Vaše zamestnanie si vyžaduje prevenciu, teda očkovanie proti hepatitíde B, keďže môžete byť vo zvýšenom riziku nákazy. V prípade ochorenia na hepatitídu B sú klinické ťažkosti rozhodne väčšie a komplikácie závažnejšie. Druhú dávku očkovania by ste mali dostať po 4 týždňoch od podania prvej dávky. Neznamená to automaticky, že budete mať rovnaké ťažkosti, každé očkovanie je totiž individuálne. Ak by ste mali podobné ťažkosti aj po ďalšej dávke, vhodné sú lieky na zmiernenie teploty, svalovej bolesti – paracetamolové alebo ibuprofenové. Ak sa objaví nežiaduca reakcia, je povinnosťou očkujúceho lekára túto reakciu hlásiť epidemiológovi v spádovom Regionálnom úrade verejného zdravotníctva, ako aj na ŠÚKL (Štátny ústav pre kontrolu liečiv). Po obdržaní tejto odpovede môžete byť ohľadom tejto reakcie v krátkej dobe kontaktovaná zástupcom farmaceutickej spoločnosti, t.j. výrobcom vakcín, pretože monitorovanie a hlásenie nežiaducich účinkov je aj povinnosťou výrobcu liekov a vakcín.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.