LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Nežiaduce účinky po očkovaní dieťaťa?

Zuzana:

Dobrý deň, mám trojmesačné dieťa, ktoré bolo v piatok prvýkrát očkované (hexacima, prevenar). Zdalo sa mi, že očkovanie prebehlo bez nežiaducich účinkov (nemalo teplotu, ani opuch miesta vpichu, možno bolo trochu spavejšie).

V pondelok (na tretí deň po očkovaní) sa dieťa v dopoludňajších hodinách hralo na podložke a džavotalo, zrazu zostalo ticho. Šla som sa pozrieť a veľmi som sa zľakla. Dieťa ležalo na chrbte, hlavu malo otočenú na bok, oči široko otvorené, vôbec sa nehýbalo, hrudník ani bruško sa mu nedvíhali (pravdepodobne nedýchalo a vypadalo ako mŕtve), na oslovenie a náš krik vôbec nereagovalo, ani na dotyk.

Keď som ho vzala na ruky, tak sa prebralo a začalo dýchať. Dieťa nebolo ani modré ani nelapalo vzduch, tak predpokladám, že šlo len o sekundy. Doteraz sa nám niečo takéto nestalo. Sme vystrašení a stále dieťa kontrolujeme, či dýcha.

Mohlo ísť o reakciu na očkovanie? Je bezpečné podať ďalšiu dávku vakcín? Dieťa chcem mať zaočkované, ale po tejto skúsenosti mám strach z ďalšieho očkovania.

 

MUDr. Pavol Šimurka, PhD.:

Podľa popisu dieťa skôr zaspalo, resp. zadriemalo. To sa stáva. Pauza bez dýchania môže byť dlhá, dýchať rozhodne neprestalo, stačil len krátky stimul od Vás a už Vaše dieťa dýchalo. Nebudem popisovať, aké sú neskoré reflexy pri prerušení dýchania, čo organizmus má vrodené (napr. “lapalo by vzduch” – ako ste očakávala).

Ďalej – tretí deň po očkovaní už nie je akútna reakcia, tá sa vyskytuje prvých 12-24 hodín, obyčajne doznieva do 48 hodín. Chápem Vaše obavy, ale uvedený stav nesvedčí, že bol z očkovania po tak dlhom intervale po očkovaní. Ďalšiu dávku vakcíny môžete dať. Pri veľkých obavách je možný  monitoring dieťaťa, možností je viacero, dá sa napr. požičať podložka registrujúca dýchanie.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.