LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Nežiaduce účinky po očkovaní MMR vakcínou

Dominika:

Dobrý deň, dcérka má byť preočkovaná 3. dávkou Hexa vakcíny a syn 2. davkou MMR, no rada by som sa poradila, či je to vhodné, nakoľko: synovi sa po prvej dávke zdurili na krku uzliny a už sa nasledujúcich 2 a pol roka nevstrebali. Dcérke sa po druhej vakcíne spravil zhruba po 3 dňoch suchý fliačik blízko vpichu a postupne sa jej to rozšírilo po celom tele. Dr. to zatiaľ liečila ako pleseň, ale keďže sa to stále zhoršuje, ideme na kožné, pravdepodobne to bude exém. Navyše sa jej v slabinách zväčšila aj uzlina (rovnaká strana ako miesto vpichu a prvotného fľaku) a tiež sa odvtedy nezmenšila.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, PhD., MPH:

Dobrý deň prajem, mierne  zväčšenie lymfatických uzlín na krku, najmä na šiji (nepíšete ich veľkosť, počet  a presnú lokalizáciu) je pomerne častou očakávanou príhodou po očkovaní MMR vakcínou. Pokiaľ nemá synček žiadne iné dôvody zväčšenia lymfatických uzlín a ani iné klinické ťažkosti, podanie 2.dávky MMR vakcíny nie je kontraindikované. Všeobecne pri zväčšení lymfatických uzlín v regionálnej oblasti miesta vpichu ide o bežnú očakávanú príhodu v zmysle reaktívnej reakcie imunitného systému na podanie vakcíny. Lymfatické uzliny sa môžu zväčšiť aj po prirodzenej  infekcii, poranení alebo pri rôznych ochoreniach krvi. V tomto prípade ide o reakciu na oslabené vakcinálne vírusy v MMR vakcíne. V prípade výskytu ekzému u Vašej dcérky je vhodné najskôr vyšetrenie u kožného lekára, o aký typ kožného ochorenia ide. Deti sa neočkujú počas akútnej fázy ochorenia ani počas zhoršenia kožného nálezu, ale až po stabilizácii klinického stavu.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.