LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Obavy z nežiaducich reakcií po očkovaní

Nikola:

Dobrý deň. Dcérka má 3 roky a nemá ešte mmr očkovanie. Prvé 3 znášala veľmi zle, horúčky,nervozita…Nastupuje ale do kolektívu, a tak zvažujem zaočkovať mmr vakcínou. Velmi sa však obavam reakcia. Preto som s tým aj bojovala doteraz. Prosím, ubezpečte ma, že to bude ok.

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.:

Chápeme Vaše obavy z ďalšej vakcinácie po uvedených zlých skúsenostiach, ale:
Horúčka a nervozita po očkovaní asi trvali len pár dní a Vaša dcérka je chránená týmto očkovaním na dlhé roky proti ôsmym veľmi závažným ochoreniam. To iste stojí zato.

MMR očkovanie chráni proti osýpkam, ktoré sú určite závažnejšie ako napríklad dnešný Covid19, chráni proti ružienke, ktorá zo sebou u budúcich mamičiek nesie riziko ťažkých vrodených chýb dieťaťa a chráni proti mumpsu, ktorý môže mať veľmi nepriaznivý priebeh s následkami. Nestojí to aj za pár dní teplôt? A nakoniec – nikde nie je napísané, že po očkovaní nejaké reakcie budú. Tieto sa vyskytujú u približne jedného z desiatich očkovaných.
A – ubezpečovanie nie je v našej kompetencii.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.