LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovacia schéma

 

Andrea:

V roku 2013 som absolvovala základnú očkovaciu schému proti kliešťovej encefalitíde vakcínou FSME-IMMUN 0,5 ml, 3 dávka bola podaná 2.9.2013, plánovala som sa v septembri 2016 po 3 rokoch preočkovať,ale žiaľ zo zdravotných dôvodov som zrealizovala preočkovanie až v apríli 2017.Malo toto preočkovanie ešte účinnosť i keď bolo zrealizované o 7 mesiacov neskôr? Chcela by som sa teraz opäť preočkovať,ale neviem či malo spomenuté preočkovanie v roku 2017 účinnosť, tak či treba opakovať očkovanie znova základnou schémou.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.:

Oddialenie tretej dávky vakcíny nemá vplyv na imunogenitu očkovania – každá dávka ” sa počíta”. Nižšie imunitné odpovede sú skôr pri skracovaní intervalu pod odporúčaný limit. Takže by bolo vhodné podať posilňovaciu dávku už po troch rokoch od ukončeného základného očkovania a následne -tak ako odporúča výrobca vakcíny – robiť preočkovanie každých päť rokov.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.