Najčastejšie hľadané otázky
- Domov >
Očkovanie dieťaťa proti COVID-19
Kristína:
Dobrý deň, chcela by som dat zaočkovať 5ročného syna proti covidu. Chcela som to tak urobiť už v decembri, ale bohužiaľ prvý možný termín bol pre neho až tento týžeň. Minulý týždeň však mal ľahkú virózu, už bol v poriadku, ale aj tak nám naša pediatrička odporučila odložiť očkovanie…. najbližší termín je budúci týždeň, medzitým chodí do škôlky.
Moja otázka je, čo sa stane ak ho zaočkujú a o pár dní na to dostane covid, či nebude mať horší priebeh, alebo keď už na očkovanie pôjdeme s covidom a o tom dajme tomu nevieme. Či má význam ešte očkovanie v jeho prípade, keď sa mu možno ani nestihne vytvoriť imunita.
V našej škôlke bolo zopár detí aj s príznakmi covidu, sú v karanténe, ale boli spolu tento týždeň, aj skoro celá škola je tu u nás zavretá a ja očakávam že to v nasledujúcich dňoch alebo v týždňoch chytí. Okolo nás je dosť chorých v posledných dňoch a do škôlky musí ísť aspoň na pol dňa. Okrem toho sa tam teraz vyskytli aj ovčie kiahne, ktoré ešte neprekonal. Tiež mám obavy, čo ked očkovanie dostane už ako nakazený kiahnami…. nemôže mať silný priebeh? Ďakujem
MUDr. Ingrid Urbančíková, PhD. MPH:
Dobrý deň prajem, všetky Vaše otázky sú očakávané a prirodzené, ale zároveň je prirodzené, že malé deti (predovšetkým škôlkari) sú vystavené rôznym infekčným ochoreniam. Bolo to tak aj v období, keď nebolo ochorenie COVID-19. Našťastie deti v súčasnosti neohrozujú závažné infekčné ochorenia, proti ktorým sa očkuje v prvom a druhom roku života. Teda v zásade škôlkari bývajú často v inkubačnej dobe nejakého infekčného ochorenia (ovčie kiahne, rotavírusové infekcie, chrípka a mnoho iných). Zároveň sa kolonizujú baktériami (najmä pneumokokmi, meningokokmi, stafylokokmi atď.). Bezpríznakové nosičstvo týchto baktérií je u nich úplne bežné. Častokrát sú tieto baktérie zodpovedné za tzv. „nevyliečiteľné“ permanentné soplíky.
V súčasnosti je známe, že osoba, ktorá sa zaočkuje a je súčasne pozitívna na SARS-CoV-2, nie je vo vyššom riziku závažnejšieho priebehu ochorenia. Vakcíny proti COVID-19 sú neživé. Všeobecne sa preto pred očkovaním nevyžaduje ani testovanie na prítomnosť koronavírusu. V škôlke bude však naďalej občas výskyt nejakých infekcií, ako napríklad teraz uvádzate ovčie kiahne. Tomu sa nedá zabrániť. Pri očkovaní je optimálne, aby dieťa bolo zdravé a nebolo v kontakte s chorou osobou, ktorá má prenosné ochorenie. Ale prenosné ochorenia majú určitú inkubačnú dobu. Zároveň sa nemusia nakaziť všetky osoby, ktoré boli s chorým človekom v kontakte, závisí to mnohých faktorov. Keďže žijeme v komunite, sterilné podmienky sa nedajú dosiahnuť. Imunitný systém zdravého dieťaťa si denne poradí s množstvom antigénov rôznych mikroorganizmov.