LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie MMR vakcínou

Silvia:

Dobrý deň. Chcela by som sa poradiť ohľadom očkovania MMR vakcínou. V 18. mesiaci som očkovanie pre dieťa odmietla z osobných dôvodov. Musím však poukázať, že inak má dieťa všetky ostatné povinné očkovania. Teraz v 11 rokoch má byť preočkovanie – 2 druhá dávka MMR vakcíny, ktorú som chcela dieťaťu dať pichnúť.

Problém však nastal nasledovný. Detský lekár mi povedal, že nakoľko nemá dieťa základné očkovanie, nemôže mu predpísať túto vakcínu a postup sa musí konzultovať s hygienou. Odtiaľ prišlo vyrozumenie, že ak chcem očkovať, tak musí byť dieťa zaočkované 1. dávkou a následne najlepšie o 4 týždne (najneskôr 6 mesiacov) 2 dávkou MMR. A buď tento postup akceptujem, alebo sa mám osobne obrátiť na úrad hygieny.

Ja s týmto postupom nesúhlasím. Neviem nájsť žiadne dieťa, resp. ani konzultácie s viacerými pediatrami mi nedokázali dať odpoveď, či má niekto skúsenosť s takýmto očkovaním MMR – teda 2 dávky krátko po sebe. Mám naštudované, že stanovisko hygieny je v súlade s vyhláškou, ktorá upravuje očkovanie v neskoršom veku a taktiež je v súlade s informáciami v príbalovom letáku k očkovaniu. Hygienu som ešte neoslovila, nakoľko sa obávam, že nebudú ochotní mi vyhovieť.

Mojím cieľom je, aby dieťa malo 1 dávku MMR vakcíny a následne druhú dávku až najskôr po 2 rokoch aj v spojení s testom na protilátky. Dostala som sa však do patovej situácie, ak nebudem súhlasiť s postupom, dieťa nebude zaočkované ani základnou vakcínou. Očkovať dvomi dávkami v priebehu roka však odmietam.

Prosím dajte mi skôr relevanté stanovisko k veci, či máte skúsenosť s takýmto očkovaním v krátkej dobe u dieťaťa, či by som mohla požiadať o monovakcíny a očkovanie pod dohľadom, a hlavne ako by bolo možné túto situáciu riešiť. Príde mi nezmyselné nemať ani jedno očkovanie, keď som ochotná sa dohodnúť. Nechcem detskému lekárovi spôsobovať ďalšie komplikácie. Som však rodič, ja budem niesť zodpovednosť.

A ešte by som sa chcela spýtať, že ak mi môj pediater odmietne dieťaťu aspoň základné očkovanie, ako môžem očkovanie teda dosiahnuť. Vakcína pre dieťa je už predpísaná, a nakoľko vakcíny v
lekárni preberá lekár, bude potrebné túto vrátiť, čo tiež zbytočne komplikuje situáciu. Ďakujem vopred za odpoveď.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, PhD., MPH:

Dobrý deň prajem, začnem tým, že monovakcíny proti osýpkam, mumpsu a rubeole nie sú dostupné, nevyrábajú sa. Je možnosť očkovať iba kombinovanými vakcínami, ktoré sú registrované a používané v celej EÚ. V zásade ste popísali všetky administratívne postupy, ktoré sa u nás realizujú.

Poďme teda do praktickej roviny. Očkovanie MMR vakcínou sa považuje za kompletné, keď sa podajú 2 dávky, aby sa mohla považovať osoba za imúnnu t. j. chránenú pred vznikom ochorenia. Vyšetrovanie protilátok po podaní tejto vakcíny nemá žiaden prognostický význam v zmysle predpovedania doby pretrvávania imunity, teda ochrany. Po podaní vakcíny bude mať dieťa určite prítomné protilátky, pretože je to očakávaná a najmä žiadaná reakcia imunitného systému po aplikácii vakcíny, akou je tvorba špecifických protilátok. Nie je totiž relevantný dôvod, aby tieto protilátky neboli prítomné u Vášho dieťaťa. Ich koncentrácie budú postupne klesať, čo je rovnako prirodzené. Druhá dávka vakcíny je tzv. „vychytávacia“, teda slúži ako  „poistka“, že sa imunitný systém stimuluje na vytvorenie dlhodobej imunitnej pamäte.  Z toho dôvodu Vám napísali aj odporúčanie alebo skôr usmernenie z RÚVZ.

Aplikácia dvojdávkovej schémy je uvedená v sumárnej charakteristike prípravku a príbalovom letáku vakcíny, čo je legislatívne záväzná informácia, ktorá bola schválená Európskou liekovou agentúrou, na základe výsledkov štúdii a klinickom sledovaní pro uvedení vakcíny do očkovacích kalendárov. Tento postup v zmysle aplikácie dvoch dávok v uvedenom minimálnom intervale je oficiálny. Jednotlivé krajiny si upravujú spravidla základné odporúčanie na svoje národné schémy očkovania, teda stanovujú si vlastný interval na očkovanie. Napr. niektoré krajiny majú preočkovanie 2. dávkou MMR vakcíny už po niekoľkých mesiacoch. Závisí to od mnohých faktorov, čo je samostatná téma.

Som klinický doktor a dlhé roky pracujem v centre pre očkovanie rizikových detí , preto viem, že benefitom pre Vaše dieťa bude ho teraz zaočkovať, aspoň jednou dávkou. Podanie druhej dávky v odporúčanom intervale by bolo optimálne a v súlade s legislatívou. Ale tiež sa nič nestane, keď sa druhá dávka podá neskôr.

Určite najhoršie riešenie je teraz vehementne vyžadovať  postupy,  ktorých efektom bude, že sa dieťa nezaočkuje vôbec. V praxi  tiež niekedy posúvame očkovanie z rôznych dôvodov, ale vždy je na prvom mieste benefit pre dieťa z pohľadu zabezpečenia jeho dlhodobej ochrany a bezpečnosti. Celkom určite je dôležitá aj dôvera rodičov k týmto preventívnym postupom. Verím, že to vyriešite spoločne s pani doktorkou v prospech dieťaťa.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.