LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie MMR vakcínou

Katarína:

Syn ma 4,5r a spastickú kvadruparézu. Očkovaný bol doteraz podľa klasického očkovacieho kalendára,. Vrátane prvej mmr vakcíny v 1,5roku. Pani doktorka mu chce dať aj druhu mmr vakcínu. Nie som však s tým úplne stotožnená kvôli synovej dg. Je nechodiaci a chodí do škôlky, takže je takmer stále s min. so soplom alebo kašľom. Na rehabilitáciách som videla veľa deti a mamičiek, ktoré tvrdili, že ich dieťa ostalo nechodiace, prípadne autistické práve po podaní mmr. Je možné túto vakcínu v tomto veku odmietnuť?  Resp. si ju zákonnou cestou posunúť na vyšší vek? Ďakujem za odpoveď. Pekný deň.

Doc. MUDr. Ingrid Urbančíková, PhD., MPH:

Dobrý deň prajem, príčinná súvislosť medzi aplikáciou MMR vakcíny a poruchami autistického spektra bola definitívne vylúčená po viac ako 20 rokoch intenzívnych sledovaní a vyhodnocovaní výsledkov množstva epidemiologických štúdií, ktoré boli zamerané na zistenie príčinnej súvislosti s týmto očkovaním. Píšete, že mamičky tvrdia, že majú nejaké podozrenie, t.j. všetky deti s tzv. “podozreniami” patria do špecializovaných centrier. Vo väčšine prípadov ide o časovú súvislosť a prítomnosť genetickej predispozície alebo základného ochorenia, pričom stagnácia vývinu dieťaťa býva v priebehu života ovplyvnená viacerými faktormi. Deti s detskou mozgovou obrnou nemajú vo všeobecnosti kontraindikácie na očkovanie žiadnou vakcínou. Opatrnosť a špeciálny postup je odporúčaný v prípade konkrétnych neurologických komplikácií v zmysle záchvatových stavov a pod. Takéto posúdenie o odklade očkovania patrí do rúk špecialistov, ktorí pracujú v špecializovaných centrách pre očkovanie.

 

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.