LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie – ovčie kiahne

Ivana:

Mala by som otázku ohľadom očkovanie proti ovčím kiahňam.  V detstve som očkovanie neprekonala (potvrdene aj krvnými testami). Chcela by som sa dať zaočkovať. Mam 14 mesačnú dcéru, ktorú by som časom tiež chcela dať zaočkovať. Jej doktorka nám odporučila toto očkovanie až po mmr vakcinácii, ktorú bude mat v najbližších mesiacoch. Kedy by bolo najvhodnejšie moje očkovanie? Až keď bude dcéra zaočkovaná? Môžem ju po mojom očkovaní nakaziť? V letáku sa uvádza, že je potrebné sa vyhýbať novorodencom, ktorých matky toto ochorenie nemali. Dcérka už nie je novorodenec, avšak je tu riziko, že by som ju mohla nakaziť? Tiež by som sa chcela informovať, či je vhodné dodržať časový odstup pri očkovaní, ak som nedávno prekonala covid alebo je možné  sa očkovať hneď.

MUDr. Pavol Šimurka, Phd.:

Proti ovčím kiahňam (varicella – V) sa očkuje vakcínou s oslabeným živým vírusom, podobne je to aj s vakcínou MMR. V minulosti sa používala aj očkovacia látka, kde boli obe zložky spolu (MMR-V vakcína). Vzhľadom k tomu, že je lepšia imunitná odpoveď pri očkovaní podávaním izolovane (MMR osobitne a ovčie kiahne osobitne) sa dnes  tento princíp používa v krajinách, kde je odporučené a hradené očkovanie pre všetky deti. Čiže pri jednej návšteve lekára v 2 vpichoch – MMR a V. Ak sa neočkuje naraz v jeden deň, tak odstup medzi očkovaniami má byť 1 mesiac. Aj keď sa jedná o vakcínu so živým oslabeným vírusom, prenos na inú osobu je výnimočný a dokázané prípady boli bez zdravotných následkov. Ako príklad možno uviesť, že deti sa môžu očkovať aj keď je matka tehotná. Po očkovaní vašu dcéru nemôžete nakaziť cirkulujúcim vírusom, ktorý spôsobuje ochorenie ovčie kiahne. Máte viaceré možnosti očkovania. Vaša dcéra sa môže očkovať MMR aj V v jeden deň. Ak nie , tak  s odstupom minimálne jeden mesiac kedykoľvek. Očkovanie V môže byť aj pred očkovaním MMR.
Vy sa môžete očkovať kedykoľvek bez ohľadu na termín očkovania dcéry. Vzhľadom k veku dcéry je možné aj očkovanie u nej oboma vakcínami v jeden deň a podobne v ten istý deň aj očkovanie V aj u vás. Ostatné varianty podľa princípov predošlom texte.

 

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.