LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie počas pandémie

 

Michaela:

Dobrý deň, Prosím očkujú sa deti momentálne v pandémii? Pýtam sa na povinné očkovanie. Chýba synovi ešte tretia dávka. Má 15 mesiacov.Opýtam sa aj pediatra, ale zaujíma ma aj váš názor. Nikde som to nezachytila.

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.:

Už sme na podobné otázky opakovane reagovali na našich stránkach Sprievodcu očkovaním. Takže – pandémia coronavírusu je z pohľadu pravidelného očkovania paradoxne ” nezaujímavá udalosť”. Náš, teda aj detský organizmus je denno-denne vystavený obrovskému množstvu kontaktov s mikrobiálnym svetom a imunitým systémom naň odpovedá. Celý rad mikroorganizmov je pritom pre dieťa podstatne riskantnejší ako coronavirus COVID19. Napríklad, záškrt, pneumokokové infekcie, či osýpky… Teda, infekcie a choroby cirkulujú medzi nami a očkovanie nás proti týmto chorobám chráni. Očkovanie stimuluje imunitný systém aj celkovo je to akýsi “tréning” pohotových reakcií. Očkovanie sa robí dokonca v ohnisku epidémie ( napr. osýpok, či žltačky typu A) s cieľom ju zastaviť. Vakcína proti COVID19 zatiaľ nejestvuje, takže sa musíme chrániť inými opatreniami. Jedinou vecou ktorú musí pediater vyriešiť pri realizovaní pravidelného očkovania je  regulácia pohybu očkovaných detí v ambulancii. Teda, zhrniem: Nie odkladať, ale naopak dôsledne dodržať termíny pravidelného očkovania.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.