LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie proti chrípke a covidu v tehotenstve (11/2022)

Lenka: Som tehotná, momentálne v 27.týždni. Chcem sa zaočkovať proti chrípke, pertussis a covidu (2.booster). Ako mám načasovať jednotlivé očkovania?

MUDr. Pavol Šimurka, PhD.: Očkovacie látky proti chrípke, pertussis a “covidu” sú neživé. Podávať sa môžu všetky 3 počas jednej návštevy lekára. Prakticky sa takto podáva vakcína proti chrípke a covid u seniorov. V praxi sa nezriedka  uplatňuje podávanie oddelene 1 – 2 týždne  s ohľadom rozpoznania možnej nežiaducej reakcie po definovanej vakcíne. V tehotenstve nie sú z etických dôvodov klinické štúdie na uvedené vakcíny. Teoretické znalosti a praktické skúsenosti s vysokou ochranou matky, plodu a neskôr novorodenca uvedené očkovanie podporujú a oficiálne orgány odporúčajú. Čiže teoreticky v núdzovej situácii možno očkovať naraz všetky 3 vakcíny. Z praktickej stránky pre Vás je najvhodnejšie očkovať postupne – s týždňovým (ev. 2-týždňovým) odstupom a začať čo najskôr.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.