LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie proti COVID-19

Kristína:

Dobrý deň, prosím, o radu ohľadom očkovania vakcínou Corminaty 10mcg. Zvažujem dať zaočkovať 9 ročnú dcéru, ktorá prekonala dávnejšie Covid bez príznakov. Netrpí žiadnym ochorením, je to zdravé dieťa, ani po Covide sa u nej neobjavil post covid syndróm. V rodine sme všetci dospelí očkovaní. Uvedomujem si, že smerom k spoločnosti, je správne ju dať zaočkovať, ale váham preto, že mi príde, že ju vakcináciou vystavím len riziku, ktoré viem, že je naozaj minimálne, pričom ale ona sama možno toto očkovanie ani nepotrebuje po zdravotnej stránke, mala by z neho výhody len súvisiace s výnimkou z karantény. Vopred ďakujem za Vašu radu k vyriešeniu mojej dilemy. S pozdravom.

 

MUDr. Pavol Šimurka, PhD.:

Máte dilemu, Vaša 9-ročná dcéra prekonala kovidovú infekciu, čiže je chránená. Avšak je možnosť opakovanej infekcie (minimálne riziko), je možnosť krátko prenášať vírus (účinnosť pôvodného vírusu sa oslabuje, viď nová varianta omikron), je potrebné počítať s tým, že po určitom čase bude na niektoré aktivity potrebné potvrdenie o očkovaní a prekonaná infekcia bude so vzdialeným už neplatným termínom. Vo vyspelých štátoch by neodporúčali očkovať všetky deti keby bolo očkovanie rizikové. Z môjho pohľadu nie je dôvod neočkovať (čiže odporúčam očkovať), aj keď benefit po prekonaní infekcie a neprítomnosti chronického ochorenia u Vašej dcéry je relatívne nižší ako u rovesníkov.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.