LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie proti meningokokovi

Zuzana:

Dobrý deň prajem, chcela by som deti dať zaočkovať proti meningokokovi (4r,2r). Viete mi prosím povedať dĺžku protektívnej ochrany po tomto očkovaní? Konkrétne vakcín Bexero a Nimenrix. Je tam potom odporúčané pre zvýšenie ochrany preočkovanie aj v adolescentnom veku? Ďakujem pekne za odpoveď.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, PhD., MPH:

Úplne presne Vám dĺžku ochrany neviem povedať. Ide o všeobecnú informáciu na základe údajov podľa časového trvania štúdií a je to určite aj individuálny faktor. V zásade je však pri jednotlivých vakcínach určený interval na preočkovanie (uvedený v SPC a príbalovom letáku). Spravidla, ako píšete,  je odporúčanie na preočkovanie v adolescentom veku. V minulosti pri polysacharidových vakcínach to bol interval každých 5 rokov. Pri týchto vakcínach sa odporúčania menia, ako postupne pribúdajú výsledky zo štúdií, ktoré pokračujú aj po zavedení očkovania do praxe. Všeobecne sa najskôr určuje preočkovanie u rizikových pacientov, u ktorých je vyššie riziko meningokokového ochorenia. V súčasnosti by som sa orientovala skôr na zaočkovanie Vašich detí v základnej schéme podľa veku a preočkovanie sa bude riešiť aktuálne neskôr.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.